Reklama

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Znowu głośno o Młotach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB - Michał Dworczyk

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Znowu głośno o Młotach - Zdjęcie główne

foto FB - Michał Dworczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od dwóch miesięcy mówi się – choć żadne wiążące decyzje nie zapadły - o wznowieniu budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. I trudno się dziwić, przecież to rok wyborczy.

Gmina Bystrzyca Kłodzka. 7 grudnia Michał Dworczyk, poseł PiS,  ogłosił, że jego ugrupowanie dotrzymuje słowa. Chodzi o dokończenie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Na spotkaniu z mieszkańcami Młotów, które odbyło się 19 stycznia, studził już własne zapowiedzi, twierdząc, że żadne wiążące decyzje, co do wznowienia budowy nie zapadły. 

Takie decyzje zapadną w połowie tego roku
– stwierdził był szef kancelarii premiera.

Robotnicy opuścili budowę ponad 40 lat temu. Czy teraz wrcą i dokończą projekt wart 5-7 mld zł?

Tyle razy mówiło się o wznowieniu budowy elektrowni, że teraz nikt już w to nie wierzy, nikt tego na poważnie 
nie bierze
– mówił Krystian Bucki z Młotów. 

On mieszka w budynku, który – jeśli oczywiście elektrownia powstanie - znajdzie się pod wodą dolnego zbiornika

W Młotach mieszka już tylko nieco ponad 20 osób. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do życia w zawieszeniu, bo brak decyzji w sprawie elektrowni oznacza dla nas ciągłą niepewność. Nie możemy np. remontować naszych domów, bo przecież w każdej chwili mogą nas stąd wysiedlić 
– dodaje. 

Podobnie uważał Romuald Jancewicz. On też nie wierzył, że po prawe 40 latach inwestycja ruszy.

Zmieniali się właściciele przerwanej budowy, nie zmieniało się to, że co jakiś czas mówiono o tym, że inwestycja ma ruszyć. Tylko że były to słowa, z których nic nie wynikało. Czy tym razem będzie inaczej? Wątpię, ale mogę się przecież mylić
– mówi mieszkaniec Młotów.

Jego zdaniem wybudowane 40 lat temu sztolnie wciąż są w dobrym stanie. Na spotkaniu mieszkańcy usłyszeli deklarację, że jeśli decyzja o wznowieniu budowy zapadnie, to oni nie będą na tym stratni, bo dostaną godne rekompensaty. Tyle tylko, że to kolejne deklaracje.

Nie jesteśmy przeciwnikami tej inwestycji, ale powinna ona ruszyć zgodnie z prawem i po konsultacjach z mieszkańcami. Nie można, przy podejmowani takiej decyzji, pominąć ludzi
– ocenił Adam Jaśnikowski, szef Śnieżnickiego Klubu Biznesu, który zorganizował spotkanie w sprawie elektrowni.

To wielki akumulator

Elektrownia szczytowo-pompowa to wielki akumulator energii. Zamienia energię elektryczną na energię potencjalną grawitacji poprzez wpompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego (zazwyczaj w nocy, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze), a następnie, w godzinach szczytu spuszcza wodę na turbiny i produkuje energię elektryczną. Jest bardzo skutecznym akumulatorem o ogromnej pojemności i sprawności energetycznej rzędu 70-80%. 

Elektrownia w Młotach - historia w pigułce

Pomysł budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach zrodził się w 1968 r. Zgodnie z opracowanym projektem Dolinę 
Bystrzycy miała przeciąć tama o wysokości 80 m i rozpiętości w koronie 240 m. W ten sposób powstałby dolny zbiornik elektrowni o pojemności prawie 12 mln metrów sześciennych. Górny zbiornik miał powstać na szczycie Zamkowej Kopy, w tym celu planowano ściąć wierzchołek góry o około 30 m. Oba zbiorniki miały łączyć trzy podziemne sztolnie o długości 800 m każda.

Różnica poziomów pomiędzy wlotem i wylotem każdego z tuneli wyniosłaby 260 m. Pierwsze roboty przy budowie elektrowni ruszyły w 1972 roku. Prace przygotowawcze ślimaczyły się aż do 1979 roku, kiedy ówczesna rada ministrów podjęła decyzje o zintensyfi kowaniu robót. Rozpoczęto drążenie sztolni technicznej łączącej ze sobą wszystkie wyrobiska w jedną całość.

Ożywienie na budowie nie trwało długo, już w 1981 roku w wyniku załamania się polskiej gospodarki prace stanęły. Gotowa była sztolnia techniczna a także sztolnia pierścieniowa, a trzy główne sztolnie ukończone w ok. 60%c. Przerwanych w 1981 roku robót dotychczas nie wznowiono.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy