Wybory 2023. 15 października tysiące Polaków podejmą pracę w obwodowych komisji wyborczych, pobierając za ten jeden dzień roboczy zryczałtowaną dietę w wysokości od 600 do 800 zł. Są jeszcze wolne miejsca. W Kłodzku, gdzie będzie 21 lokali wyborczych w trzech brakuje ludzi do liczenia głosów (stan na 20 września).
Kandydatów mogą zgłaszać pełnomocnicy komitetów wyborczych
- zaznacza Krzysztof Oktawiec, sekretarz miasta.
Wielu kandydatów do pracy przy urnach pobiera jakiś zasiłek - dla bezrobotnych, chorobowy lub opiekuńczy. Czy to koliduje z pracą w komisjach wyborczych?
Serwis Prawo.pl sprawdził czy praca przy liczeniu wyborczych głosów nie spowoduje ich utraty bądź zmniejszenia. Co ustalił? Po pierwsze, że wykonywanie zadań członka komisji wyborczej nie może być w żaden sposób utożsamiane z zarobkowaniem, bo to działalność o charakterze społecznym. Po drugie, że dieta nie stanowi wynagrodzenia, a jedynie formę rekompensaty kosztów.
Wyjątek stanowi podejmowanie pracy w komisji wyborczej podczas zwolnienia chorobowego. Bo zgodnie z przepisami ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały jego okres. Czy jeśli masz L4 na tydzień, a podejmiesz pracę w wyboczą niedzielę, stracisz zasiłek chorobowy za cały tydzień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.