Reklama

Wieża na Śnieżniku już otwarta [zdjęcia]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim CETiK - Stronie Śląskie oraz na szczycie Śnieżnika odbyły się uroczystości otwarcia wieży widokowej. Koszt inwestycji to 13,6 mln zł.

Wieża na Śnieżniku. Inicjatorami budowy wieży w 2012 roku był Związek Gmin Śnieżnickich w skład, którego wchodzą gminy: Bystrzyca Kłodzka, Stronie Śląskie i Międzylesie. Wieża Trzech Kultur  to projekt na który związek otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska Rzeczpospolita Polska 2007-2013. 

W ramach realizacji projektu wybrana została również koncepcja architektoniczna wieży, wykonano dokumentację budowlaną, a w 2014 r. otrzymano pozytywną opinię dla inwestycji wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz pozwolenie na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku.

Nowa wieża powstała w tym samym miejscu, co wysadzona w październiku 1973 roku z powodu bardzo złego stanu technicznego wieża im. cesarza Wilhelma I (wybudowana w 1899 roku).

Inwestycja za prawie 14 mln

Szczególne zasługi dla powstania po 49 latach nowej wieży, ma Zbigniew Łopusiewicz - były burmistrz Stronia Śląskiego a obecny przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego oraz Tomasz Korczak – Burmistrz Międzylesia i Prezes Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, które to pozyskało środki finansowe i jako partner wiodący projektu kontrolowało finanse i rozliczenia w trakcie budowy.

Budowę wieży rozpoczęto w 2020 roku. Konkurs na realizację budowy wygrała firma ogólnobudowlana SKOMAR z Barda Śląskiego. W trakcie budowy był wykorzystywany kilkukrotnie helikopter. Transportował on na wysokość 1425 m n.p.m. beton przeznaczony na fundamenty - 300m3 oraz stalowe elementy konstrukcyjne o łącznej wadze 100 ton. Szyby wykorzystane na obudowę mają powierzchnię 450 m2 i ważą 25 ton.  Sama wieża ostatecznie ma 1200 ton. Koszt całkowity inwestycji wyniósł 13 mln 600 tys. zł.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy