Reklama

Walka o kłodzką twierdzę. Niekorzystne użyczenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Walka o kłodzką twierdzę. Niekorzystne użyczenie - Zdjęcie główne

20 października 2022 r - ten dzień na długo zapisze się w historii kłodzkiej twierdzy. | foto Archiwum Redakcji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kłodzko: Pięć stron umowy plus strona aneksu. To dokument, na podstawie którego władze miasta użyczają Akademii Przygody część kłodzkiej twierdzy.

Kłodzko. Co jest zapisane na pięciu stronach umowy użyczenia? Przyjrzeliśmy ją i wynotowaliśmy najważniejsze paragrafy. Umowę sporządzono 30 września 2005 roku, a aneks do niej podpisano 10 czerwca 2016 roku.

Najważniejsze, w kontekście sporu pomiędzy władzami miasta, a Akademią Przygody wydają się paragrafy 14 i 15 umowy. Dają duże pole manewru Akademii Przygody. Po przeczytaniu umowy można dojść do wniosku, że jest ona niekorzystna dla miasta.

Najważniejsze zapisy umowy:

Paragraf 1 - Jest tam zapis o tym, że miasto użycza bezpłatnie Akademii Przygody cześć fortyfikacji o powierzchni łącznej 8,6 ha plus chodniki minerskie znajdujące się pod działką. Celem użyczenia jest zagospodarowanie użyczonych nieruchomości.

Paragraf 2 - Tu określono czas użyczenia. Umowę zawarto na 15 lat to jest do 29 września 2020 roku. W 2016 roku termin użyczenia wydłużono aneksem do 29 września 2036 roku. Zaznaczono też, że jeśli miasto będzie chciało wykorzystać użyczony teren na inne cele, może rozwiązać umowę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Paragraf 3 - Mówi o tym, że użyczony teren jest zabytkiem i wszelkie prowadzone w nim prace wymaganej zgody konserwatora zabytków.

Paragraf 5 - Akademia Przygody ma przedstawiać miastu do 30 stycznia każdego roku sprawozdanie z zadań wynikających z koncepcji zagospodarowania zespołu Żurawia.

Paragraf 7 - Jest o tym, że Akademia Przygody nie może poddzierżawiać przekazanej jej części twierdzy innemu podmiotowi czy osobie bez zgody miasta. 

Paragraf 11 - Miastu przysługuje prawo do przeprowadzania kontroli w użyczonym obiekcie.

Paragraf 13 - Mówi o tym, że w przypadku rozwiązania umowy użyczenia, Akademii Przygody należy się zwrot kosztów na nakłady konieczne, czyli prace prowadzone w celu zagospodarowania, rekonstrukcji i konserwacji, na które Akademia Przygody otrzymała zezwolenie od konserwatora zabytków. Do tych nakładów zalicza się także wykonanie dokumentacji, ekspertyz i kosztorysów.

Paragraf 14 - Całkowity zwrot poniesionych przez Akademię Przygody kosztów jest warunkiem opuszczenia użyczonej nieruchomości. Do tego czasu Akademia Przygody zajmuje nieruchomość i prowadzi na niej normalną działalność. 

Paragraf 15 - W przypadku rozwiązania umowy z winy miasta, użyczający wypłaci Akademii Przygody odszkodowanie – dwukrotność poniesionych nakładów koniecznych.

Paragraf 18 - Strony umowy zobowiązują się do nie występowania na drogę sądową bez próby polubownego rozwiązania sporu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy