reklama
reklama

Walka o kłodzką twierdzę. Niekorzystne użyczenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Walka o kłodzką twierdzę. Niekorzystne użyczenie - Zdjęcie główne

20 października 2022 r - ten dzień na długo zapisze się w historii kłodzkiej twierdzy. | foto Archiwum Redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKłodzko: Pięć stron umowy plus strona aneksu. To dokument, na podstawie którego władze miasta użyczają Akademii Przygody część kłodzkiej twierdzy.
reklama

Kłodzko. Co jest zapisane na pięciu stronach umowy użyczenia? Przyjrzeliśmy ją i wynotowaliśmy najważniejsze paragrafy. Umowę sporządzono 30 września 2005 roku, a aneks do niej podpisano 10 czerwca 2016 roku.

Najważniejsze, w kontekście sporu pomiędzy władzami miasta, a Akademią Przygody wydają się paragrafy 14 i 15 umowy. Dają duże pole manewru Akademii Przygody. Po przeczytaniu umowy można dojść do wniosku, że jest ona niekorzystna dla miasta.

reklama

Najważniejsze zapisy umowy:

Paragraf 1 - Jest tam zapis o tym, że miasto użycza bezpłatnie Akademii Przygody cześć fortyfikacji o powierzchni łącznej 8,6 ha plus chodniki minerskie znajdujące się pod działką. Celem użyczenia jest zagospodarowanie użyczonych nieruchomości.

Paragraf 2 - Tu określono czas użyczenia. Umowę zawarto na 15 lat to jest do 29 września 2020 roku. W 2016 roku termin użyczenia wydłużono aneksem do 29 września 2036 roku. Zaznaczono też, że jeśli miasto będzie chciało wykorzystać użyczony teren na inne cele, może rozwiązać umowę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Paragraf 3 - Mówi o tym, że użyczony teren jest zabytkiem i wszelkie prowadzone w nim prace wymaganej zgody konserwatora zabytków.

reklama

Paragraf 5 - Akademia Przygody ma przedstawiać miastu do 30 stycznia każdego roku sprawozdanie z zadań wynikających z koncepcji zagospodarowania zespołu Żurawia.

Paragraf 7 - Jest o tym, że Akademia Przygody nie może poddzierżawiać przekazanej jej części twierdzy innemu podmiotowi czy osobie bez zgody miasta. 

Paragraf 11 - Miastu przysługuje prawo do przeprowadzania kontroli w użyczonym obiekcie.

Paragraf 13 - Mówi o tym, że w przypadku rozwiązania umowy użyczenia, Akademii Przygody należy się zwrot kosztów na nakłady konieczne, czyli prace prowadzone w celu zagospodarowania, rekonstrukcji i konserwacji, na które Akademia Przygody otrzymała zezwolenie od konserwatora zabytków. Do tych nakładów zalicza się także wykonanie dokumentacji, ekspertyz i kosztorysów.

reklama

Paragraf 14 - Całkowity zwrot poniesionych przez Akademię Przygody kosztów jest warunkiem opuszczenia użyczonej nieruchomości. Do tego czasu Akademia Przygody zajmuje nieruchomość i prowadzi na niej normalną działalność. 

Paragraf 15 - W przypadku rozwiązania umowy z winy miasta, użyczający wypłaci Akademii Przygody odszkodowanie – dwukrotność poniesionych nakładów koniecznych.

Paragraf 18 - Strony umowy zobowiązują się do nie występowania na drogę sądową bez próby polubownego rozwiązania sporu.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama