reklama
reklama

W niedzielę zmiana czasu. Pośpimy godzinę dłużej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay / ilustracyjne

W niedzielę zmiana czasu. Pośpimy godzinę dłużej - Zdjęcie główne

W ten weekend pośpimy godzinę dłużej. | foto Pixabay / ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Polsce czas zmieniamy dwa razy w roku - w marcu i w październiku. W październiku przechodzimy z czasu letniego na czas zimowy. Czas zimowy będzie obowiązywał od niedzieli 30 października. Wtedy to cofniemy czas z godziny 3:00 na godzinę 2:00.
reklama

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatni weekend października. W nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października przestawiamy zegarki na godzinę do tyłu z godz. 3:00 na 2:00, co daje nam godzinę snu więcej. Cofanie zegarków przez wiele urządzeń odbywa się automatycznie, więc nie angażuje to już tak naszej uwagi jak dawniej.

Po co zmieniamy czas?

Czas zimowy i czas letni zostały wymyślone ponad 100 lat temu. Miało to przynieść korzyści ekonomiczne i oszczędności w oświetleniu. Chodziło o jak najlepsze wykorzystanie światła dziennego. Po zmianie czasu na zimowy można było cieszyć się światłem słonecznym od wczesnych godzin porannych. Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu, były Niemcy. Później dołączyły kolejne. Światowy kryzys energetyczny wymusił oszczędzanie energii elektrycznej i znów może potwierdzić potrzebę zmianę czasu.

reklama

Zmiana czasy w Polsce

W Polsce czas zmieniano wiele razy, jednak coroczna zmiana czasu obowiązuje dopiero od 1977 roku. Zegarki musimy przestawiać dwa razy do roku. Czas letni obowiązuje u nas przez większość roku - 7 miesięcy. Pozostałe 5 miesięcy obowiązuje czas zimowy.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama