Reklama

Podpisano porozumienia o wspólnym utworzeniu Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMiG Lądek Zdrój

Podpisano porozumienia o wspólnym utworzeniu Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej - Zdjęcie główne

Lądek-Zdrój: Sprawdź, jakie korzyści płyną z OZE | foto UMiG Lądek Zdrój

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek, 18 sierpnia Gmina Lądek-Zdrój, CKiR Lądek-Zdrój, LUK Sp. z o.o. Lądek-Zdrój podpisały porozumienie o wspólnym utworzeniu Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej LSE z siedzibą w Lądku-Zdroju.

Gmina Lądek-Zdrój. Celem spółdzielni będzie wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii na rzecz swoich członków. Dodatkowym celem jest zwiększenie ochrony lokalnego środowiska, ograniczenie smogu i niskiej emisji oraz zwiększenie poziomu świadomości o ochronie środowiska lokalnego społeczeństwa.

Po utworzeniu spółdzielni – jej członkami będą mogli zostać mieszkańcy gminy Lądek-Zdrój, instytucje oraz firmy działające na terenie gminy Lądek-Zdrój. Wytwarzać energię elektryczną oraz cieplną będzie Farma Fotowoltaiczna oraz odwiert geotermalny LZT-1 (pozysk samego ciepła z odwiertu bez eksploatacji wody – nie wymaga zgody uzdrowiska).

 

Jakie korzyści płyną z OZE?

Członkowie spółdzielni: rezygnując ze spalania węgla i pochodnych, gazu, otrzymają do ogrzewania mieszkań i obiektów oraz podgrzewania wody – prąd z farmy FV – po koszcie dystrybucji.  Prąd ten też posłuży do ogólnego użytku codziennego.

Od tego prądu nie nalicza się i nie pobiera:

  • opłaty OZE,
  • opłaty mocowej,
  • opłaty kogeneracyjnej,

Powiększą farmę fotowoltaiczną

Lądecka Spółdzielnia Energetyczna zajmie się też realizacją projektu powiększenia farmy o kolejne moce (w chwili obecnej mamy do dyspozycji dodatkowe 6,7 MW) – oraz przyjęcia do spółdzielni maksymalnej liczby członków (maksymalnie 999 zgodnie z ustawą).

Więcej szczegółów władze Lądka - Zdroju przedstawią na spotkaniu we wrześniu. 

To ogromna szansa dla naszej gminy i jej mieszkańców na pozyskanie energii z odnawialnych źródeł energii – w niskiej cenie – w dobie kryzysu energetycznego. Będzie to pierwsza tego typu i na taką skalę inwestycja w Polsce, gdzie cała energia nie będzie sprzedawana, lecz przekazywana członkom spółdzielni. (zgodnie z ustawą o spółdzielniach energetycznych musi to być min. 70% na rzecz spółdzielców)
– informuje na stronie miejskiej Roman Kaczmarczyk Burmistrz Lądka-Zdroju.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy