W ramach projektu planowane jest wybudowanie elektrowni szczytowo-pompowej, składającej się z dwóch zbiorników wodnych: dolnego na rzece Bystrzyca oraz górnego we wsi Spalona. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2030 rok.
Czym są elektrownie szczytowo – pompowe?
Elektrownie szczytowo-pompowe to najbardziej efektywne i niezawodne magazyny energii elektrycznej. Magazynują energię w okresie, kiedy zapotrzebowanie na nią jest niskie, a przez to także jej cena jest niska. Uruchamiane są natomiast w czasie zwiększonego zapotrzebowania na prąd w regionie, kiedy jego cena także jest wyższa. Są więc strategicznym elementem infrastruktury i stabilizatorem systemu elektroenergetycznego, przyczyniając się do zapewnienia bezpiecznych dostaw taniej energii do odbiorców.
Jak działa elektrownia szczytowo-pompowa? Kliknij TUTAJ i sprawdź
Dlaczego są potrzebne?
W związku ze zwiększonym rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, konieczny jest rozwój magazynów energii. Jest to spowodowane tym, że produkcja energii z OZE nie zawsze pokrywa się z zapotrzebowaniem na nią. OZE dostarczają energię, tylko wówczas, kiedy występują określone warunki pogodowe, tj. świeci słońce lub wieje wiatr. Stąd też wynika potrzeba jej magazynowania, aby można ją było wykorzystywać w okresie, gdy wystąpi na nią zwiększone zapotrzebowanie. Do tego potrzebne są elektrownie szczytowo-pompowe.
Dlaczego ta lokalizacja?
Do budowy magazynów energii, jakimi są elektrownie szczytowo-pompowe potrzebne są szczególne warunki terenowe i hydrologiczne. Nie można ich budować w dowolnym miejscu. Lokalizacja w Młotach cechuje się bardzo dobrymi wskaźnikami terenowymi, jak również istniejącą już infrastrukturą w postaci sztolni, które można wykorzystać przy budowie nowego magazynu zielonej energii „Młoty”.
Co to oznacza dla regionu?
Realizacja budowy magazynu zielonej energii „Młoty” zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej na południu Polski, w szczególności, po wyłączeniu jednostek węglowych w regionie i przy jednoczesnym rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii
Elektrownie szczytowo - pompowe pełnią również funkcję zbiorników retencyjnych, chroniących przed zagrożeniem powodziowym, umożliwiając zarządzanie gospodarką wodną w okolicy.
Inwestycja przyczyni się także do rozwoju rynku pracy i turystyki w regionie, a także zapewni dodatkowe wpływy z podatków do gminy.
Co już zostało zrobione w projekcie i jakie są dalsze kroki?
W czerwcu br. zostały zakończone prace nad studium wykonalności dla projektu magazynu zielonej energii „Młoty”. Jego wyniki pokazują, że inwestycja jest możliwa do realizacji, a jej funkcjonowanie wspomoże pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zabezpieczy region przed ew. powodzią. Na podstawie wykonanych prac, Grupa PGE podjęła decyzję o kontynuacji projektu oraz przejściu do kolejnego etapu prac. Obecnie prowadzone są prace nad finalizacją inwentaryzacji przyrodniczej i Opracowaniem Raportu Oddziaływania na Środowisko. Jeszcze w tym roku planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dodatkowo, PGE złożyła już wniosek do PSE o określenie warunków przyłączenia dla magazynu. Spółka przygotowuje się także do uruchomienia postępowania na Generalnego Wykonawcę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.