reklama
reklama

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Młoty nadal bez decyzji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Młoty nadal bez decyzji - Zdjęcie główne

Wciąż nie wiadomo, czy przerwana 40 lat temu budowa elektrowni ruszy, czy nie. | foto Archiwum Redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZmienił się rząd, ale nie zmieniło się podejście do Młotów, małej wioski w gminie Bystrzyca Kłodzka. Wciąż nie ma decyzji, czy będzie tam budowana elektrownia, czy nie. Ile jeszcze lat ludzie mają żyć w zawieszeniu?
reklama

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Burmistrz Renata Surma spotkała się z władzami PGE Inwest (Polska Grupa Energetyczna) w sprawie elektrowni Młoty i...

Dowiedzieliśmy się, że wciąż trwają analizy środowiskowe dotyczące budowy Elektrowni Szczytowo Pompowej Młoty. Decyzja czy ESP będzie budowana, zapadnie pomiędzy czerwcem a grudniem 2025 roku – informuje burmistrz Surma.

Na spotkaniu został zaprezentowany harmonogram działań, który będzie realny dopiero w przyszłym roku, w momencie kiedy zapadnie decyzja o budowie. Będziemy informować na bieżąco o wszelkich nowych decyzjach w tej sprawie – dodaje.

Kolejne miesiące, a pewnie i lata mieszkańcy wsi będą więc żyć w zawieszeniu.

Historia w pigułce

Pomysł budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach zrodził się w 1968 r. Zgodnie z opracowanym projektem Dolinę Bystrzycy miała przeciąć tama o wysokości 80 m i rozpiętości w koronie 240 m. W ten sposób powstałby dolny zbiornik elektrowni o pojemności prawie 12 mln metrów sześciennych.

reklama

Górny zbiornik miał powstać na szczycie Zamkowej Kopy, w tym celu planowano ściąć wierzchołek góry o około 30 m. Oba zbiorniki miały łączyć trzy podziemne sztolnie o długości 800 m każda. Różnica poziomów pomiędzy wlotem i wylotem każdego z tuneli wyniosłaby 260 m.

Pierwsze roboty przy budowie elektrowni ruszyły w 1972 roku. Prace przygotowawcze ślimaczyły się aż do 1979 roku, kiedy ówczesna rada ministrów podjęła decyzje o zintensyfikowaniu robót. Rozpoczęto drążenie sztolni technicznej łączącej ze sobą wszystkie wyrobiska w jedną całość.

Ożywienie na budowie nie trwało długo, już w 1981 roku w wyniku załamania się polskiej gospodarki prace stanęły. Gotowa była sztolnia techniczna a także sztolnia pierścieniowa, a trzy główne sztolnie ukończone w ok. 60 proc. Przerwanych w 1981 roku robót dotychczas nie wznowiono.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama