Reklama

Kłodzko. Schronienia są, schronów nie ma

Opublikowano:
Autor:

Kłodzko. Schronienia są, schronów nie ma - Zdjęcie główne

Tak wygląda prawdziwy schron. Niestety w Kłodzku takich nie ma

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powstała mapa schronów i innych miejsc ukrycia. Na terenie całego kraju jest ich ponad ćwierć miliona. W Kłodzko znaleźliśmy ponad 120 miejsc doraźnego schronienia, ale żadnego schronu z prawdziwego zdarzenia

Kłodzko. Straż pożarna sklasyfikowała różne obiekty jako schrony oraz miejsca doraźnego schronienia, które mogą pełnić rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi lub być wykorzystywane w razie wojny. Pracowała nad tym od października 2022 do lutego 2023 roku.

Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). Obiekty te były dotychczas niezewidencjonowane. W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej
-informują przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

W działaniach uczestniczyło blisko 13 tys. strażaków. Inwentaryzowali oni również budowle ochronne oraz schrony cywilne.

W procesie inwentaryzacji uwzględniono obiekty ogólnodostępne obejmujące w szczególności: garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej, piwnice w budynkach zbudowanych w technologii żelbetowej monolitycznej, piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty, tunele, przejścia i łączniki podziemne, np. między budynkami, istniejące budowle umocnione (np. elementy dawnych fortyfikacji, o ile konstrukcja tych budowli nie nosi widocznych uszkodzeń, w szczególności pęknięć lub zarysowań stropu)
- wyliczają strażacy.

Schrony są, ale..

Miejsca doraźnego schronienia (MDS) to tzw. rozwiązania osłonowe (chroniące m.in. przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych) - w ramach takich rozwiązań wykorzystuje się pomieszczenia istniejących budynków o konstrukcji żelbetowej lub murowanej, usytuowane na najniższej kondygnacji.

Mamy takich miejsc sporo, szczególnie na osiedlach. Nie mamy natomiast schronów (są to budowle ochronne o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron) i miejsc ukrycia (to budowle ochronne niehermetyczne, wyposażone w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron).

Mapa jest dostępna

Z aplikacji o schnach można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie: miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

W Kłodzku nie ma schronu z prawdziwego zdarzenia. Są tylko miejsca doraźnego schronienia, np. piwnice.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy