reklama

Zapolowali na zabytki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zapolowali na zabytki - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNieformalna grupa Detektywi Przeszłości, którą tworzą uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości w wieku 16-19 lat, obrała nowy cel.
Reklama lokalna
reklama

Grupa działa pod opieką nauczyciela historii i regionalisty Marka Królikowskiego. Ma już jeden sukces. To poprzedni projekt „Wielokulturowe dziedzictwo kłodzkich wsi - zabytki, które warto zobaczyć”, w trakcie którego młodzież z KSP wzięła udział m.in. w nakręceniu spotu reklamowego ogólnopolskiego programu „Wspólnie dla dziedzictwa”, realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz opracowała historycznie i turystycznie pięć kłodzkich wsi: Gołogłowy, Bierkowice, Ruszowice, Roszyce i Korytów. Teraz zabrała się za kolejne działania. - Aktualnie realizujemy projekt: „Kulturowe skarby kłodzkich wsi. Zabytki, które warto zobaczyć!” Dostaliśmy na to grant 10 tys. zł pozyskany w trybie pozakonkursowym z fundacji PZU oraz środki z budżetu gminy Kłodzko. Zadanie obejmuje zasięgiem pięć kolejnych, sąsiadujących ze sobą miejscowości gminy Kłodzko: Wilczą, Wojbórz, Łączną, Święcko i Gorzuchów – informują detektywi. - W kwietniu zorganizowaliśmy obóz wolontariacki. Podczas pieszej wędrówki eksplorowaliśmy te miejscowości: skatalogowaliśmy ponad 60 obiektów zabytkowych, przygotowując ich dokumentację fotograficzną oraz opracowując (na podstawie dostępnych źródeł, a także informacji uzyskanych od mieszkańców) metryki historyczne tych zabytków – dodają. Podobnie, jak w poprzednich działaniach, także teraz Detektywom Przeszłości udało się odszukać wiele zabytków, które są unikatami w skali regionu. W Wilczej odkryli budynek z jedynym znanym w gminie Kłodzko (i wciąż działającym) zegarem słonecznym, w Wojborzu był to zapomniany i ukryty w zaroślach krzyż przydrożny, z kolei Łączna poszczycić się może aż dwoma dawnymi dworami szlacheckimi. - W Święcku ciekawym zabytkiem był dla nas ukryty w lesie dawny piec wapienny, zaś w Gorzuchowie jedyna w regionie i bogata w detale architektoniczne kapliczka fasadowa wyobrażająca koronację Wniebowziętej Maryi – wymieniają poszukiwacze. - Teraz możemy przystąpić do przygotowania tablic informacyjnych, które umieszczone zostaną w wioskach oraz materiałów promujących zabytki tych miejscowości (foldery, przewodniki, gra terenowa) – zapowiadają. W drugiej połowa maja w Wilczej, Wojborzu, Święcku i Gorzuchowie odbędą się spotkania podsumowujące realizacje projektu, połączone z rozstrzygnięciem konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży pt. „Zabytki mojej wsi” (informacje stronie projektu: www.skarby-klodzkich-wsi.cba.pl).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama