Celem programu Moje zdrowie jest wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych oraz ryzyka wystąpienia chorób kardiologicznych, metabolicznych i nowotworów. Po wykonaniu badań, pacjent ma możliwość omówienia wyników z lekarzem lub pielęgniarką, którzy pomogą w stworzeniu indywidualnego planu zdrowotnego.
Paweł Florek z Narodowego Funduszu Zdrowia zaznaczył również, że pacjenci zostaną poinformowani o zalecanych szczepieniach oraz dostępnych programach przesiewowych.
Zasady uczestnictwa
Osoby w wieku od 20 do 49 lat mogą przeprowadzać badania w ramach programu nie częściej niż raz na 5 lat, natomiast osoby powyżej 49 roku życia – nie częściej niż co 3 lata.Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych przewiduje, że bilans zdrowia można przeprowadzić po upływie co najmniej 12 miesięcy od ostatniego badania w ramach „Profilaktyki 40 plus”.
Proces badań
Na początku uczestnik przechodzi przez ankietę zdrowotną, którą może wypełnić osobiście lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Ankieta ta obejmuje pytania o styl życia, czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i onkologicznych, wywiad rodzinny oraz stan zdrowia psychicznego.
Badania diagnostyczne
Program obejmuje podstawowe badania diagnostyczne, takie jak:
- Morfologia krwi
- Stężenie glukozy we krwi
- Poziom kreatyniny i eGFR
- Lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, cholesterol nie-HDL, triglicerydy)
- Hormon tyreotropowy (TSH)
- Badanie ogólne moczu
Wizyta podsumowująca
Po wykonaniu badań pacjent spotyka się z lekarzem, pielęgniarką lub położną, aby omówić wyniki. Podczas tej wizyty mierzone są parametry takie jak ciśnienie tętnicze, tętno, waga, wzrost, obwód talii i bioder, a także wyliczane są BMI i WHR. Ocena obejmuje także „globalne ryzyko sercowo-naczyniowe”.
Indywidualny Plan Zdrowotny
Na podstawie badań pacjent otrzymuje analizę wyników badań oraz indywidualny plan zdrowotny (IPZ), który zawiera informacje o czynnikach ryzyka i zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia.Dodatkowo, pacjent otrzymuje kalendarz szczepień oraz listę zalecanych interwencji prozdrowotnych, takich jak poradnictwo edukacyjne. Dla pacjentów powyżej 50 roku życia przewidziany jest również test na krew utajoną w kale (FIT-OC).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.