Kłodzko. W miniony piątek pracownicy Twierdzy Kłodzko poinformowali o wynikach konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stworzenie wystawy upamiętniającej pracowników przymusowych fabryki AEG z lat 1944-1945 udało pozyskać się 196 091 zł. Wystawa powstanie w jednej z kazamat na Donjonie.
Przed nami zatem realizacja ciekawego projektu, z którego również Wy powinniście być zadowoleni.Czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie kilku innych naborów na środki zewnętrzne. Złożyliśmy wnioski na remonty i odtworzenie stolarki
- informują pracownicy kłodzkiej fortyfikacji.
Fabryka AEG mieściła się w Łodzi, jej pracownicy. W 1994 roku Niemcy deportowali z Łodzi do III Rzeszy ponad 3 tys. młodych robotników przymusowych - część z nich wywieziono do twierdzy w Ulm, a załogę "AEG" - do naszej kłodzkiej twierdzy, nazywanej wtedy Glatz. Łodzianie byli zatrudnieni przy produkcji aparatów nadawczo-odbiorczych i sterujących, produkowanych dla potrzeb wojennych.
Projekt o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został złożony przy współpracy gminy miejskiej Kłodzko i Fundacji „Razem Możemy Więcej”.
Zobacz również: Z Nowej Rudy do Santiago de Compostela
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.