Reklama

Takiej kadencji jeszcze nie było - rozmowa z Wójtem Gminy Kłodzko

Opublikowano:
Autor:

Takiej kadencji jeszcze nie było - rozmowa z Wójtem Gminy Kłodzko - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O zbliżających się wyborach samorządowych, inflacji, która uszczupla inwestycje oraz rozbudowie kompostowni w Szalejowie Górnym z wójtem Zbigniewem Turem rozmawia Romuald Piela

Wystartuje Pan za rok w wyborach samorządowych?

Tak. Mam jeszcze sporo do zrobienia, z tego co zaplanowałem.

A wcześniej w tych parlamentarnych?

Nie...

Ale pewnie namawiają Pana, tak jak innych burmistrzów i wójtów?

Prowadzono ze mną rozmowy, ale nie ma zamiaru w wyborach do Sejmu starować. Skupiam się na samorządzie, bo chciałbym jeszcze jedną kadencję móc sprawować funkcję wójta, aby dokończyć zaplanowane inwestycje.

Odczuł Pan, że to jest inna kadencja?

To, że była to nietypowa kadencja odczułem przede wszystkim dlatego, że wiele nas ostatnio spotkało: zaczynając od powodzi w naszej gminie poprzez covid, ptasią grypę, która nie oszczędziła gminy Kłodzko, aż po wojnę w Ukrainie i to co ona spowodowała - falę uchodźców i inflację. Jestem w samorządzie czwartą kadencję, ale takie jak ta, jeszcze nie było. I oby już nie było więcej.

A ten dodatkowy rok, wydłużający kadencję? Czy on miał znacznie?

Było więcej czas na realizację zaplanowanych zadań.

Co zostało Panu do zrealizowania w ostatnim roku tej kadencji?

Mam nadzieję, że podobnie jak w ubiegłym roku, w tym też uda się na inwestycje przeznaczyć rekordową kwotę, czyli ok. 27 mln zł. Oby są jednak spore, bo trudno nie zauważyć inflacji, która uszczupla zakres zadań inwestycyjnych.

Przykładem jest budowa przedszkola ze żłobkiem w Krosnowicach. Jeszcze rok temu kosz opiewał na 11 mln zł. Dostaliśmy z Polskiego Ładu 9 mln 300 tys. zł i... po zrobieniu dokumentacji i uzyskaniu pozwolenia na budowę okazało się, że ceny poszybowały od lutego do grudnia (bo w grudniu był pierwszy przetarg) z 11 do 20 mln zł, czyli o 9 mln zł drożej.

Wystąpiliśmy więc o zmniejszenie zakresu prac do stanu surowego bez pomp ciepła i wentylacji i dopiero w trzecim przetargu udało się nam zmieścić w tych 11 mln zł, ale to jest tak naprawę zrobienie inwestycji w połowie, bo dwa razy zmniejszaliśmy zakres prac.

Kiedy przedszkole zostania oddane w stanie surowym?

Firma będzie miała na wybudowanie przedszkola 15 miesięcy. Podobna sytuacje mieliśmy z drogą w Krosnowicach do cmentarza i na zieloną górę. Były założenia, że za 2,8 mln zł wybudujemy całą drogę, a po przetargu okazało się na inwestycję potrzeba 5,8 mln zł. W tym przypadku też wystąpiliśmy o zmniejszenie zakresu prac o połowę i będziemy robić połowę drogi.

Gorący temat obecnie to biogazownia między Polanicą-Zdrojem a Szalejowem Górnym...

To nie ma być biogazownia, tylko rozbudowa kompostowni. W tej sprawie toczy się postępowanie. Wniosek został złożony w kwietniu ubiegłego roku i zyskał pozytywne opinie wszyskich instytucji z inspekcją ochrony środowiska i sanepidem włącznie.

Spotkaliśmy się z mieszkańcami, bo jest duży niepokój i jak tych ludzi rozumiem. Z tego co mówią oczyszczalnia i kompostownia są w jakimś stopniu uciążliwe. Gdyby jednak pójść w kierunku hermetyzacji - tak jak planuje polanicki zakład komunalny – to tę uciążliwość można byłoby zniwelować.

Nic nie robić? Ja mam dylemat, bo według dokumentacji wszystko jest ok. Nie ma podstawa do blokowania inwestycji. Z drugiej strony rozumiem mieszkańców i ich obawy.Dlatego umówiliśmy się z burmistrzam Polanicy, że zorganizujemy wyjazd dla mieszkańców na podobną kompostownię gdzieś w Polsce, aby mogli zobaczyć, jak takie instalacje funkcjonują.

Jak już jesteśmy w Szalejowie, to zapytam co z obwodnicą tej miejscowości?

Było spotkanie, na którym przedstawiono trzy warianty przebiegu nowej drogi i teraz mieszkańcy mają czas na składanie ankiet i wyrażanie swoich opinii. Z tego co wiem, to pod koniec tego roku będzie kolejne spotkanie na którym zostanie wskazany przez drogowy konkretny wariant obwodnicy.

A jak już jesteśmy przy planowanych nowych drogach to nie sposób nie zapytać o S8. Czy pogodził się Pan z tym, że ekspresówka do Kłodzka nie dojedzie, albo dojedzie, ale z olbrzymimi opóźnieniem?

Sądzę, że ekspresówka do Kłodzka dojedzie. Decyzje co do przebiegu odcinka Bardo - Kłodzko zostaną podjęte – tak zapewnia GDDKiA – po ustaleniu przebiegu obwodnicy Złotego Stoku. Dla mnie jest to trochę dziwne, że do obwodnicy dopasowuje się drogę ekspresową, a nie odwrotnie.

Ale ok, przyjęliśmy taką argumentację i czekamy na rozstrzygnięcia. Cały czas, chce to podkreślić, stoimy na stanowisku, że najlepszy dla ekspresówki byłby wariant z tunelem.

Na koniec, powrócimy jeszcze do wyborów samorządowych. Kto będzie Pana rywalem? Są już jacyś kontrkandydaci do fotela wójta?

Mówi się o paru osobach, ale nic konkretnego.

Obawia się Pan kogoś?

Chyba lepiej mieć kontrkandydata, niż nie mieć żadnego, bo były już takie przykłady, że jeden kandydat ledwo co ugrał 50-procentowy wynik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy