reklama

Szklane Trio

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szklane Trio - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCo połączy Stronie Śląskie, Szczytną i Polanicę-Zdrój? Wspólny mianownik dla tych trzech miejscowości to huty szkła. Niestety żadna z nich już nie działa, bo polanicką Barbarę zamknięto, jako ostatnią, kilka miesięcy temu.
Reklama lokalna
reklama

Powiat kłodzki jeszcze trzy dekady temu był szklarskim zagłębiem. W Stroniu działała Violetta, w Szczytnej huta Sudety, a w Polanicy-Zdroju Barbara. Po Sudetach nie mam już śladu, po Violetcie i Barbarze pozostały budynki. Tyle tylko, że szkła kryształowego, ani artystycznego już się tam nie wytwarza. - Chcemy podpisać porozumienie i ocalić od zapomnienia historię przemysłu szklarskiego – zapowiada Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju. - Wspólnie będziemy zabiegać o pieniądze na stworzenie interaktywnego muzeum i szlaku – dodaje samorządowiec. Trzy szklarskie gminy chcą latem tego roku podpisać w tej sprawie porozumienie. Hutnicza historia Huta Szkła Kryształowego Violetta założona została w 1864 roku. Od początku wytwarzała ręcznie zdobione wyroby ze szkła ołowiowego (kryształowego). Do jej powstania przyczyniła się finansowo królewna Marianna Orańska. Problemy finansowe pojawiły się w hucie w 2007 roku. W maju 2008 r. całkowicie wstrzymano produkcję szkła. Trzy miesiąca później podjęto decyzję o likwidacji firmy. W 2011 roku Violettę kupiła firma Minex CEI i ponownie uruchomiono produkcję. Jednak w grudniu ubiegło roku rozpoczęto jej likwidację. Huta i cały teren będzie wyburzony i sprzedany. Huta szkła Sudety w Szczytnej wytwarzała ręcznie zdobione wyrobów ze szkła ołowiowego (kryształowego). Początki zakładu sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Pod koniec działalności huta produkowała wyroby kryształowe: dmuchane, prasowane ręcznie i automatycznie o bogatym wzornictwie. Posiadała własną pracownię wzornictwa. Huta została zlikwidowana w 2014 roku, następnie rozebrana. Hutę Szkła Artystycznego Barbara w Polanicy-Zdroju Zdroju uruchomiono w 1974 roku. Dotrwała do 2018 roku. Z hutą przez wiele lat związany był nieżyjący już prof. Zbigniew Horbowy. Dzisiaj szkło artystyczne z Barbary jest bardzo cenione i poszukiwane na rynku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama