reklama
reklama

Powódź 2024. Katastrofa tamy w Stroniu Śląskim – Dolnośląski Inspektor Nadzoru Budowlanego mówi o przyczynach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Powódź 2024. Katastrofa tamy w Stroniu Śląskim – Dolnośląski Inspektor Nadzoru Budowlanego mówi o przyczynach - Zdjęcie główne

foto Archiwum Redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości19 listopada 2024 r. Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu, Piotr Wiss, opublikował oficjalne oświadczenie dotyczące katastrofy budowlanej suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim. W wyniku zniszczenia wału ziemnego zapory czołowej tego obiektu powołano specjalną komisję, której zadaniem było wyjaśnienie przyczyn tego zdarzenia.
reklama

Przyczyny katastrofy

Jak podano w treści decyzji nr 1180/2024: W wyniku napełnienia wodami powodziowymi w dniu 15.09.2024 r. w godz. 9:00-11:00 suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim przewyższającego o ok. 10 cm poziom muru na koronie bocznej (prawostronnej) zapory nastąpiło powierzchniowe przelewanie się wod [...] Miejsca powstania przebić hydraulicznych wody przez korpus zapory pokrywają się z trzema miejscami wykopów pod wykonaną kanalizację kablową, w tym z trzema przekopami pod koroną zapory.

reklama

Pełną treść decyzji można znaleźć TUTAJ.

Komisja ustaliła przyczyny katastrofy, a teraz jej priorytetowym celem stało się zabezpieczenie terenu objętego zniszczeniami. Roboty wskazane w decyzji mają doprowadzić do uporządkowania terenu oraz zabezpieczenia budowli do czasu podjęcia prac naprawczych, które pozwolą na przywrócenie zapory do właściwego stanu technicznego.

Dalsze działania

Postępowanie dotyczące katastrofy jest obecnie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Jak zaznacza Inspektor, po zakończeniu dochodzenia to na inwestorze, właścicielu lub zarządcy obiektu spoczywa obowiązek podjęcia działań mających na celu usunięcie skutków katastrofy. Obowiązek ten wynika wprost z art. 79 Prawa budowlanego.

reklama

Kwestia odpowiedzialności

Inspektor podkreślił, że zadaniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego nie było wskazanie winnych zdarzenia, ani stopnia ich odpowiedzialności. Zebrane materiały dowodowe i ustalenia zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na jej wniosek, co ma pomóc w ustaleniu odpowiedzialności oraz dalszym postępowaniu prawnym.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama