reklama

Powiat Kłodzki. Sprawdź, gdzie podadzą nam surowicę przeciw jadowi żmii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lasy Państwowe

Powiat Kłodzki. Sprawdź, gdzie podadzą nam surowicę przeciw jadowi żmii - Zdjęcie główne

foto Lasy Państwowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUkąszenia żmii zdarzają się rzadko i nie są śmiertelne. Mogą być jednak groźne dla dzieci i osób starszych. Na terenie powiatu kłodzkiego w trzech placówkach medycznych podadzą nam surowicę przeciw jadowi żmii.
Reklama lokalna
reklama

Powiat Kłodzki. Węże jadowite występują głównie w tropikach. Można je jednak spotkać na całym świecie. W Polsce mamy tylko jeden gatunek takich węży – żmiję zygzakowatą – która jest pod całkowitą ochroną.

Gdzie można spotkać żmiję?

W Polsce żmije występują na terenie całego kraju. Wybierają siedliska o chłodnym mikroklimacie. Są często spotykane na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach, polanach leśnych czy halach górskich. Chętnie przebywają pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew. Lubią też wygrzewać się w słońcu.

Jak rozpoznać żmiję?

Żmija występuje w kilku odmianach: czarnej, szarej i brunatnej. Na grzbiecie ma wyraźny zygzak, który jest ciemniejszy od barwy podstawowej. Osiąga długość ok. 80 cm. Ma płaską głowę o trójkątnym zarysie, która jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V. Ma pionowe źrenice. Chcąc wystraszyć przeciwnika, głośno syczy.

Gdy dojdzie do ukąszenia...

Żmija zapada w sen zimowy, dlatego ukąszenia zdarzają się tylko w ciepłych miesiącach. Najbardziej niebezpieczne są wiosenne ukąszenia, kiedy wąż obudzi się ze snu. Żmija jest aktywna tylko w ciągu dnia. Nigdy nie atakuje pierwsza, przed ludźmi zwykle ucieka. Kąsa tylko w ostateczności, gdy ktoś próbuje ją chwycić lub zadaje jej ból.
Najwięcej przypadków pokąsania przez jadowite węże zdarza się podczas próby ich schwytania, zabicia lub wypuszczenia.

Jak zareagować po ukąszeniu?

Jeśli dojdzie do ukąszenia, osoba poszkodowana i udzielająca pomocy powinny zachować spokój. Podczas udzielania pierwszej pomocy - po ukąszeniu przez żmiję wskazana jest wizyta w szpitalu lub wezwanie karetki. Może się okazać, że konieczne będzie podanie surowicy i zastrzyku chroniącego przed tężcem. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku informuje, że na terenie powiatu kłodzkiego w przypadku ukąszenia przez żmiję zygzakowatą, istnieje możliwość podania surowicy przeciwjadowej. 

Placówki dysponujące surowicą przeciw jadowi żmii:

  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, 57-300 Kłodzko, ul. Szpitalna 1,
  • Specjalistyczne Centrum Medyczne im. Jana Pawła II w Polanicy Zdroju, 57-320 Polanica Zdrój, ul. Jana Pawła II 2,
  • Bystrzyckie Centrum Zdrowia, 57-500 Bystrzyca Kłodzka, ul. Stefana Okrzei 49.

Przeczytaj również: Biskup i towarzystwo propozycjami na patrona nowego ronda w Kłodzku

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama