Reklama

Powiat Kłodzki. Nielegalne wyścigi - jak reaguje na nie policja?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva / ilustracyjne

Powiat Kłodzki. Nielegalne wyścigi - jak reaguje na nie policja? - Zdjęcie główne

foto Canva / ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 11 tys. nielegalnych wyścigów ulicznych odnotowała policja w 2021 r. Dane za rok 2022 nie są jeszcze dostępne. Czytelnicy coraz częściej informują nas o bezmyślnych, nocnych "zabawach", do których dochodzi na naszych drogach. Zapytaliśmy Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku o to jak na nielegalne wyścigi reaguje policja.

Powiat Kłodzki. Na pewno temat nielegalnych wyścigów samochodowych każdemu z nas obił się kiedyś o uszy. Kierowcy, którzy biorą w nich udział nie zdają sobie sprawy z niebezpiecznych konsekwencji. Naiwnie myśląc, że nic złego nie może się stać. Temat do czerwoności rozgrzewa również kierowców, którzy ścigają się profesjonalnie co pokazał nasz ostatni artykuł o nocnej zabawie kierowców w okolicy Bystrzycy Kłodzkiej - kliknij TUTAJ i przeczytaj.

A co z policją? - zapytałam jednego z czytelników, który poinformował nas o wspomnianych “przygodach” czeskich kierowców. Policja przeważnie jest informowana o takich akcjach, ale zanim przyjedzie, uczestnicy zdążą się rozjechać - odpowiedział rozmówca.

Specjalna policyjna grupa

Zapytaliśmy Wiolettę Martuszewską z kłodzkiej policji o działania jakie w kwestii nielegalnych wyścigów podejmują funkcjonariusze.

W celu sprawniejszego docierania do uczestników nielegalnych wyścigów Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu powołał Zespół pod nazwą "SPEED" mający na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniem na drodze. W sierpniu 2022 roku Komendant Powiatowy Policji w Kłodzku powołał zespół zadaniowy mający na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze w skład którego wchodzą policjanci pionu operacyjno-rozpoznawczego Wydziału Kryminalnego, Ruchu Drogowego, Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.
Do zadań powyższych zespołów należy między innymi realizacja czynności zmierzających do ustalenia składu osobowego grup „nielegalnych wyścigów” na terenie powiatu Kłodzkiego
- mówi policjantka. 

Przepisem najczęściej ujawnianym przez grupy SPEED przy nielegalnych wyścigach jest art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń, który mówi: Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Wysokie mandaty i co jeszcze?

Czy jedyną formą “walki” z kierowcami urządzających nielegalne wyścigi są mandaty, podczas zatrzymania na gorącym uczynku?

Wioletta Martuszewska, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku: Osoby dopuszczające się wykroczeń ruchu drogowym w tym „nielegalnych rajdów „ narażają się, oprócz nałożenia wysokich mandatów karnych, na ryzyko skierowania wniosków o ukaranie do Sądu, zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami, a także na zatrzymanie dowodów rejestracyjnych oraz administracyjnych usunięć pojazdów z drogi w myśl art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy