Reklama

Powiat kłodzki. 11 marca dzień sołeckiego gospodarza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat kłodzki. 11 marca dzień sołeckiego gospodarza - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dniem i nocą są na posterunku. Mieszkańcy zwracają się do nich z przeróżnymi sprawami, a sołtysi zawsze starają się im pomóc. Na sobotę, 11 marca, przypada dzień sołtysa. Jeśli mieszkasz na wsi nie zapomnij o tym – zadzwoń i złóż życzenia, abo przynajmniej wyślij sms-a

Pierwsze skojarzenie z sołtysem to starszy, brzuchaty pan z wąsem, który trzyma wieś silną ręką. Okazuje się, że taki obraz z wolna odchodzi do lamusa, bo coraz częściej na gospodarzy wsi wybierani są młodzi ludzie, którzy nie tylko zbierają należne gminie podatki, ale prowadzą stronę internetową sołectwa, potrafią zorganizować akcję charytatywną, a nawet napisać wniosek o dotację z Unii Europejskiej. Takim sołtysem nowej generacji jest Iwona Janoszek-Badecka, która pełni tę funkcję pierwszy raz.

Sympatyczne sms-y

- 11 marca dostaję trochę życzeń od mieszkańców. To sympatyczne sms-y lub wiadomości przesyłane poprzez Messengera – przyznaje sołtys Wojborza. Jej zdaniem coraz więcej młodych ludzi chce działać w swoich miejscowościach i decyduje się na start w wyborach na sołtysa.

Nie wszędzie jednak tak jest. Tylko w gminie wiejskiej Kłodzko w ciągu pół roku (od grudnia 2021 do czerwca 2022) z funkcji sołtysa zrezygnowało pięć osób (co ciekawe sami mężczyźni). Ponowne wybory musiano przeprowadzić w Piszkowicach, Ołdrzychowicach, Młynowie, Święcku i Roszycach. W Świecku wybory trzeba było rozpisywać dwukrotnie, bo za pierwszym razem nie było kandydatów.

Sołtys potrzebuje wsparcia

Do podjęcia takich decyzji( o rezygnacji) w dużym stopniu przyczyniła się pandemia.

- Nie ma z kim pracować. Ludzie odcięli się od życia w społeczeństwie, bo tak jest im łatwiej, a sołtys sam niewiele zdziała, potrzebuje mieć wsparcie chociażby w radzie sołeckiej, a jeśli rada nie jest aktywna, to jest to duże utrudnienie. Ponadto społeczeństwo jest coraz bardziej roszczeniowe. Na zebrania wiejskie przychodzi garstka osób, a najwięcej do powiedzenia mają ci, co siedzą w domach – ocenia Ryszard Jastrzębski, który jest sołtysem Wilczej od 1981 roku.

Dużo obowiązków, mało pieniędzy

Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie lub (tak jest w gminie wiejskiej Kłodzko) normalne wybory (z głosowaniem do urny), w którzy może wziąć udział każdy mieszkaniec sołectwa. Jego działalność wspiera rada sołecka. Sołtys reprezentuje sołectwo na zewnątrz. Zwołuje zebranie wiejskie, realizuje uchwały rady gminy dotyczące sołectwa, a także umożliwia zapoznanie się z uchwałami rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców sołectwa. Dokonuje poboru podatków rolnego i leśnego jako inkasent. Ile dostaje za to pieniędzy? W grudniu 2021 roku po sześciu latach sołtysi z gminy Kłodzko dostali podwyżki. Gospodarze za swoją paca otrzymują teraz od 400 do 850 zł miesięcznie (w zależności od wielkości wioski). Nie są to więc wysokie kwoty. A obowiązków sołtysi mają sporo. Muszą mieć pomysły na rozwój wsi, organizować wydarzenia, być dostępni dla ludzi, czasami 24 godziny na dobę. W Polsce jest ponad 40 tys. sołtysów, jedną trzecią stanowią kobiety. W gminie wiejskiej Kłodzko jest 35 sołtysów, a w całym powiecie kłodzkim ponad 120.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy