Strajk ten był spowodowany m.in. wprowadzeniem podwyżek cen żywności. Do protestu zaczęły przyłączać się również inne zakłady na Ziemi Kłodzkiej. Niedługo po tych wydarzeniach w sierpniu 1980 roku strajkowały również zakłady w całym kraju. Najbardziej znanym z tego okresu był ogłoszony 14 sierpnia 1980 roku strajk w Stoczni Gdańskiej, który w efekcie doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. To co wtedy się działo, znakomicie pamięta również obecny współwłaściciel firmy a zarazem Przewodniczący Rady Nadzorczej ZEM - Piotr Parzyński, który brał wtedy czynny udział w strajku i w swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika powiedział : - Dzięki inicjatywie IPN, w którą aktywnie włączyły się władze naszego miasta oraz kierownictwo ZEM SP. z o. o, pewnie już nigdy w sposób oficjalny nie rozmawialiśmy o dzielnej załodze państwowego wówczas ZEM, która jako jedna z pierwszych w Polsce wystąpiła w obronie swojej godności i poprawy sytuacji ekonomicznej. Pomnik przy bramie ZEM-u powstał dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM Sp. z o.o w Dusznikach -Zdroju oraz Miasta Duszniki-Zdrój.
Pomnik pamięci
Opublikowano:
Aktualizacja:
Autor:
Przeczytaj również:
Wiadomości 24 lipca 1980 roku w obecnych Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM (wtedy POLMO-ZEM), wybuchł pierwszy w Polsce strajk przeciwko działaniom władzy komunistycznej.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.