reklama

Pomnik pamięci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pomnik pamięci - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości24 lipca 1980 roku  w obecnych Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM (wtedy POLMO-ZEM), wybuchł pierwszy w Polsce strajk przeciwko działaniom władzy komunistycznej.
Reklama lokalna
reklama

Strajk ten był spowodowany m.in. wprowadzeniem podwyżek cen żywności. Do protestu zaczęły przyłączać się również inne zakłady na Ziemi Kłodzkiej. Niedługo po tych wydarzeniach w sierpniu 1980 roku strajkowały również zakłady w całym kraju. Najbardziej znanym z tego okresu był ogłoszony 14 sierpnia 1980 roku strajk w Stoczni Gdańskiej, który w efekcie doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. To co wtedy się działo, znakomicie pamięta  również obecny współwłaściciel firmy a zarazem  Przewodniczący Rady Nadzorczej ZEM  -  Piotr Parzyński, który brał wtedy czynny udział w strajku i w swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika powiedział : - Dzięki inicjatywie IPN, w którą aktywnie włączyły się władze naszego miasta oraz kierownictwo ZEM SP. z o. o, pewnie już nigdy w sposób oficjalny nie rozmawialiśmy o dzielnej załodze państwowego wówczas ZEM, która jako jedna z pierwszych w Polsce wystąpiła w obronie swojej godności i poprawy sytuacji ekonomicznej. Pomnik przy bramie ZEM-u powstał dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM Sp. z o.o w Dusznikach -Zdroju oraz Miasta Duszniki-Zdrój.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama