Reklama

Odnowili potem rozwalili pomnik z czerwoną gwiazdą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pomnik z czerwoną gwiazdą był w kręgu zainteresowań wandali, polityków i samorządowców. Przez wiele lat budził kontrowersję. Władze Kłodzka odnowiły go, a potem – w związku z decyzją wojewody - zburzyły.

Chodzi oczywiście o obelisk upamiętniający poległych żołnierzy armii czerwonej. Postument przez wiele lat stał w parku przy ul. Noworudzkiej w Kłodzku. W 2010 roku ówczesny wiceburmistrz Henryk Urbanowski odrestaurował go nawet. Nie wszyscy byli z tego zadowoleni. Jerzy Pabian, radkowski radny, uważał, że remont pomnika ku czci armii radzieckiej był wielkim błędem, dlatego złożył wniosek w tej sprawie do prokuratury. Kłodzka prokuratura umorzyła sprawę. Dopiero w 2018 roku wojewoda dolnośląski nakazał zburzyć pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej. Wojewoda, wydając decyzję nakazującą samorządowcom wyburzenie pomnika, uznał że propaguje on komunizm. Pomnik w okresie PRL-u został wybudowany w miejscu pochówku żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas II wojny światowej w walkach z Niemcami, ale...

- Szczątki czerwonoarmistów w 1948 roku przeniesiono na cmentarz we Wrocławiu – argumentował Mariusz Ciechanowski, dyrektor wydziału infrastruktury Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Pomnik upamiętniał armię komunistyczną, a nie poległych żołnierzy – dodał. Postument z czerwoną gwiazdą na szczycie zburzono w styczniu 2019 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy