Reklama

Błędy na pomniku w Kłodzku nie zniknęły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Błędy na pomniku w Kłodzku nie zniknęły - Zdjęcie główne

Miesiąc temu Krzysztof Baldy, szef Społecznego Komitetu Ufundowania Pomnika, zapewniał nas, że błędy będą szybko skorygowane.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Minął miesiąc, tablicy nie wymieniono. Jak długo jeszcze stowarzyszenie będzie przez "ż"?

18 maja w Parku Przyjaźni Wojsk Górskich w Kłodzku odsłonięto pomnik upamiętniający plutonowego Emila Czecha, który na ruinach zdobytego przez polskich żołnierzy klasztoru na Monte Cassino odegrał na kornecie hejnał Mariacki. Pod odlaną z brązu rzeźbą trębacza jest tablica z napisem. Niestety aż roi się na niej od błędów (patrz ramka). 

Miesiąc temu Krzysztof Baldy, szef Społecznego Komitetu Ufundowania Pomnika, zapewniał nas, że błędy będą szybko skorygowane. Niestety szybo to nie znaczy w miesiąc. 21 czerwca sprawdziliśmy tablicę pod pomnikiem - wciąż były na niej byki. Być może szybko to znaczy jeden kwartał? A to oznaczałoby skorygowanie napisu do 18 sierpnia.

Inicjatorem powstania pomnika było Stowarzyszenie Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich "Karpatczycy". Za projekt odpowiadał Krzysztof Baldy, natomiast jego wykonawcą był artysta Wojciech Batko, którego pracownia znajduje się w Gorzanowie. 

Emil Czech to powojenny mieszkaniec Kłodzka, który w naszym mieście został pochowany. To właśnie on, na rozkaz gen. Bronisława Ducha, odegrał na ruinach klasztoru na Monte Cassino hejnał Mariacki.

 

Pięć błędów 
Lista błędów na tablicy pod rzeźbą plutonowego Czech jest długa. Najpoważniejszy błąd ortograficzny to „stoważyszenie”, zamiast stowarzyszenie. Poza tym są tam jeszcze cztery inne błędy i literówki: hejnał mriacki - zamiast hejnał mariacki; Karpatczyk - zamiast Karpatczycy; głoszac - zamiast głosząc; 3 Karpackiego Batalionu Saperów - zamiast 3. Karpackiego Batalionu Saperów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy