Dworzec Kłodzko Główne bliżej remontu. Wyłoniono już wykonawcę
- Z sześciu przedsiębiorstw, które stanęły do przetargu wybrano ofertę firmy Budobratex z Legnicy, która zmodernizuje kłodzki dworzec za prawie 3,9 miliona złotych. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana niebawem. Prace budowlane ruszą wiosną tego roku – chwali się PKP SA.
Pochodzący z 1874 budynek dworca w Kłodzku zostanie zmodernizowany. - Głównym celem jest poprawa estetyki, komfortu korzystania przez podróżnych z obiektu, a także bezpieczeństwa na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu – wylicza Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP SA we Wrocławiu.
Ceglana elewacja zostanie wyczyszczona, uzupełniona i zabezpieczona specjalną powłoką antygraffiti. Renowacji będą poddane detale architektoniczne. Po prawej stronie od wejścia głównego do holu dworca zostanie odtworzony historyczny zegar. Na elewacji pojawią się nowe tablice z nazwą dworca. Łatwiej do obiektu dostaną się osoby niepełnosprawne, bo przy wejściu głównym zostanie wybudowany podjazd.
Metamorfozę przejdzie hol, gdzie zostaną wykonane nowe posadzki i pomalowane ściany oraz zamontowane nowe oświetlenie i system głosowej informacji podróżnych. W poczekalni pojawią się nowe ławki. Zmodernizowane i dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych zostaną kasy biletowe, a także dworcowe toalety. Wyremontowane zostaną pomieszczenia handlowe, biurowe, a także piwnice i klatki schodowe.
Budynek zostanie ocieplony. Wymienione zostaną okna i drzwi. Remont przejdzie dach obiektu. Dodatkowo powstanie nowoczesny monitoring.
Przebudowa dworca kolejowego Kłodzko Główne będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Inwestycja zakończy się na początku 2013 roku.
W dworcu była restauracja...
Pierwsze prace przy budowie dworca Kłodzko Główne (Glatz Hauptbahnhof) rozpoczęły się wiosną 1873 roku, a zakończyły się na początku 1874 roku. Budynek dworca został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym jako obiekt trzykondygnacyjny wraz z dwoma przylegającymi do części głównej skrzydłami. W 1900 roku przy dworcu powstała wiata o długości 127 metrów. Przed wojną w budynku dworca mieściły się restauracja, poczta i punkt nadawania paczek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.