reklama

Ekologia: Jak działa oczyszczalnia ścieków [SPONS.]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ekologia: Jak działa oczyszczalnia ścieków [SPONS.] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSprawdzamy, jak działa oczyszczalnia ścieków.
Reklama lokalna
reklama

 

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

Sprawdzamy, jak działa oczyszczalnia ścieków. Aby to uczynić udaliśmy się do Międzygminnej Oczyszczalni Ścieków w Ścinawce Dolnej (gm. Radków), która została uruchomiona 12 lat temu i obsługuje miasto i gminy Nowa Ruda oraz Radków. Technologie zastosowane w oczyszczalni oraz wkład jej pracowników pozwalają na spełnianie ścisłych norm jakościowych. Oczyszczone ścieki są tak czyste, że gołym okiem nie da się odróżnić ich do wody źródlanej.

Według przyjętego rozwiązania, ścieki kolektorem o średnicy  1000 mm dopływają do przepompowni skąd przetłaczane są rurociągiem tłocznym do komory rozprężnej przy kratowni w części mechanicznej oczyszczalni ścieków, w której ścieki poddane zostaną oczyszczaniu wstępnemu na kratach z części pływających i wleczonych.

Wydzielone „skratki” przetransportowane są za pomocą transportera do prasy „skratek”  gdzie są sprasowane i odwodnione, co zmniejsza ich objętość o 30 do50%. Następnie ścieki poddane są oczyszczaniu w piaskowniku z piasku i innych  zanieczyszczeń ziarnistych.


Następnie ścieki pozbawiane są piasku i innych zanieczyszczeń ziarnistych w piaskowniku. Ścieki pozbawiane są tu takich elementów, jak żużel, piasek, drobne kamienie czy też pestki, które gromadzone są w kontenerze a następnie wywożone na wysypisko. Wodnista ciecz przechodzi do następnego etapu.

Kolejny etap oczyszczania to sedymentacja w osadniku wstępnym poziomym. Wytrącony po pewnym czasie przetrzymania osad, zgarniany jest za pomocą zgarniacza poziomego do lejów osadowych skąd hydraulicznie odprowadzony zostanie do pompowni osadowej i przepompowany do komór fermentacyjnych.



Z osadnika ścieki przepływają do Komory Osadu Czynnego KOCZ (reaktora biologicznego), w której poddane są napowietrzaniu i oczyszczeniu w procesie dwufazowego osadu czynnego. W zaprojektowanym układzie usuwanie związków azotu odbywa się w drodze zintegrowanego procesu usuwania związków węgla organicznego i azotu jako denitryfikacja symultaniczna w komorze cyrkulacyjnej osadu czynnego. Proces nitryfikacji i denitryfikacji wspomagany może być przez  denitryfikację na przemienną, polegająca na okresowym wyłączaniu części lub całości systemu napowietrzania dla zwiększenia czasów przetrzymania ścieków strefach niedotlenionych. Jednocześnie w komorze prowadzony jest proces chemicznego strącania nadwyżek fosforu przy użyciu koagulantów.


Do reaktora biologicznego wykorzystuje się specjalne pompy. W  zależności od bieżącego zapotrzebowania na tlen wykorzystuje się małą lub dużą część ich mocy. Układ sterujący zapewnia utrzymanie zawartości tlenu rozpuszczonego w czasie trwania cyklu nitryfikacji w określonym, regulowanym przedziale zadanych wartości".

Do natleniania komór osadu czynnego wykorzystuje się dmuchawy rotacyjne o wydajnośćQ=27,5 m3/min. Sterowanie dmuchawami odbywa się automatycznie za pomocą sond tlenowych rozmieszczonych w komorach napowietrzania. Układ sterujący zapewnia utrzymanie zawartości tlenu rozpuszczonego w czasie trwania cyklu w określonym, regulowanym przedziale zadanych wartości.

Oczyszczalnia dysponuje zapasowym źródłem zasilania. Agregat, który prezentujemy na zdjęciu to tak naprawdę mała elektrownia, dzięki której oczyszczalnia może pracować bez przerwy.


Woda jest stale kontrolowana i analizowana. – Działamy nie tylko na potrzeby oczyszczalni ścieków ale i wodociągów. Robimy również  analizy fizyko-chemiczne i bakteriologiczne wody oraz badania fizyko-chemiczne ścieków dla klientów zewnętrznych, np. współpracujemy z sąsiednimi wodociągami, osobami prowadzącymi działalność gospodarczą i klientami indywidualnymi – wyjaśnia Sylwia Radaczyńska, kierownik laboratorium.

– Laboratorium od maja 2009 r. posiada certyfikat akredytacyjny wydany przez Polskie Centrum Akredytacji. W naszej pracy dążymy do ciągłego doskonalenia poprzez wprowadzanie nowych metod badawczych, rozszerzanie zakresu akredytacji, np. w ubiegłym roku rozszerzyliśmy zakres akredytacji o pobieranie próbek ścieków.

Oczyszczone ścieki są odprowadzane do rzeki Ścinawka. Niejednokrotnie zwykły człowiek gołym okiem nie jest w stanie odróżnić oczyszczonych ścieków od źródlanej wody.

W fotoreportażu przedstawiliśmy tylko niektóre z elementów oczyszczalni. Warto dodać, że poszczególne elementy ścieków są rozdzielane. Wszystko po to, aby oczyszczanie było jak najskuteczniejsze. Jednocześnie jej pracownicy dbają także, aby nie ulegała ona zbyt szybkiemu zużyciu i nie niosła za sobą za dużych wydatków.

ZOBACZ NASZ SERWIS EKOLOGICZNY
Serwis dofinansowany przez WFOŚiGW we Wrocławiu


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama