Złodzieje przedstawiający się jako pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, pod pretekstem wypełnienia ankiety dotyczącej zgłaszania aktualnych potrzeb starają się dostać do mieszkania, gdzie - po odwróceniu uwagi swojej ofiary - dokonują kradzieży.
To uchroni Cię przed złodziejami:
Zawsze powinniśmy poprosić o pokazanie legitymacji - każdy pracownik socjalny ją posiada i ma obowiązek wylegitymować się na żądanie osoby, której ma dotyczyć wywiad.
Warto też pamiętać, że każdy pracownik socjalny lądeckiego Ośrodka Pomocy Społecznej ma pod stałą opieką określony obszar i zwykle jest znany w środowisku sąsiedzkim. Jeśli pojawi się u nas osoba podająca się za pracownika OPS, możemy też poprosić o asystę sąsiada – to może powstrzymać potencjalnych oszustów.
Pracownik socjalny nigdy nie pobiera opłat od swoich klientów. Jego wizyta jest bezpłatna, nie może też żądać zaliczek za przyznane zasiłki lub usługi opiekuńcze. Jeśli domniemany „pracownik opieki” domaga się, by pokazać mu posiadaną gotówkę, dopytuje gdzie trzymamy cenne rzeczy – to znak, że mamy do czynienia z oszustem.
Złodzieje podszywający się pod pracowników różnych instytucji bardzo często stosują technikę odwrócenia uwagi, np. proszą o coś do picia. Gdy mieszkaniec robi w kuchni herbatę, oszust błyskawicznie przetrząsa jego szafy. Czasem zjawiają się dwie osoby – jedna zagaduje, a druga za plecami ofiary przestępstwa zabiera cenne rzeczy i pieniądze. Okradziona osoba może zauważyć ich brak wtedy, gdy oszust jest już daleko.
Nie mamy obowiązku wpuszczenia do mieszkania obcej, nieznanej nam osoby. Jeśli ktoś przedstawia się jako pracownik OPS, możemy odmówić jego wejścia w danym momencie i sprawdzić w Ośrodku Pomocy Społecznej, czy taka osoba jest tam zatrudniona i czy jej wizyta u nas była planowana. Informacji na ten temat udzielą nam pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej pod numerami telefonów: 74 8 147 105, 573 829 101.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.