Powiat Kłodzki. Oddajmy parki narodowi – pod tym hasłem Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze uruchomiła internetową petycję adresowaną do rządzących. Dołączyła do niej obszerne, 157-stronicowe opracowanie (www.przyrodnicze.org). Pod petycją w sprawie powiększenia powierzchni istniejących parków (jest ich 23) i utworzenia nowych podpisało się prawie 5 tys. osób.
Ekolodzy i przyrodnicy zauważają, że od 2001 roku w Polsce nie powstał żaden nowy park narodowy.
Powiększenie istniejących już parków narodowych jest blokowane złym prawem. Kolejne ekipy rządzące w naszym kraju zrobiły wiele, aby parkom narodowym odebrać należny im prestiż, a park narodowy zaczął być postrzegany jako problem i blokada rozwoju gmin, na których terenie są one położone. W rezultacie parki narodowe w Polsce stanowią zaledwie 1 procent terytorium kraju – wyliczają działacze z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.
Na utworzenie czekają Turnicki Park Narodowy, Mazurski Park Narodowy i Jurajski Park Narodowy, wpisane do krajowych strategii jako planowane do utworzenia. Czekaja i doczekać się nie mogą. Poza tym działacze Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze domagają się utworzenia kilkunastu nowych parków, w tym 5 na Dolnym Śląsku: Borów Dolnośląskich, Stawów Milickich, Jaworskiego, Odrzańskiego i Śnieżnickiego. Ten ostatni miałby powstać w powiecie kłodzkim.
Idea nie jest nowa
Już pod koniec lat 80. XX wieku postulowano objęcie Masywu Śnieżnika wraz z Górami Bialskimi najwyższą formą ochrony przyrody, jaką jest park narodowy. Zalecał to zespół ekspertów pod kierownictwem dr Janusza Radziejowskiego, wiceministra środowiska i głównego konserwatora przyrody w latach 1997–2001.
Park narodowy nie powstał jednak do tej pory z powodu niechęci samorządów
– zauważa Piotr Klub, autor opracowania na temat parków narodowych i postuluje, aby w końcu go utworzyć.
To czas na zmiany
Agata Zasępa - działaczka Partii Zieloni z ziemi kłodzkiej:Mam nadzieję, że coś się w końcu zmieni, że po ponad dwóch dekadach zaczną w Polsce powstawać nowe parki narodowe, w tym nasz śnieżnicki. Byłoby to zgodnie z tym, co zostało wypracowanie przez UE. Jest przecież zapis, że w każdym kraju członkowskim parki narodowe powinny zajmować. ok 3 procent powierzchni. W Polsce w tej chwili zajmują 1 procent. Czynnikiem hamującym w Polsce jest też nastawienie władz lokalnych, które wolą za kilkanaście milionów zł postawić wieżę widokową, niż optować za utworzeniem parku narodowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.