Reklama

Czy Nowicki sprzeda Pałac w Bożkowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy Nowicki sprzeda Pałac w Bożkowie? - Zdjęcie główne

Dla nowego właściciela ogromnym wyzwaniem będzie remont obiektu, bo jego koszty są wręcz niewyobrażalne i szacowane na ponad 30 milionów złotych

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za Olbrzyma, jak mówi się o bożkowskim pałacu Nowicki chce 6 milionów 700 tysięcy złotych. Czy znajdzie się chętny na zakup?

Pałac w Bożkowie ponownie jest na sprzedaż. - Zaraz po sesjach filmowych mam umówionych trzech klientów i będę chciał sprzedać obiekt. Tyle mogę w tym temacie powiedzieć – mówi nam Stanisław Nowicki, właściciel Pałacu w Bożkowie.

Za Olbrzyma, jak mówi się o bożkowskim pałacu Nowicki chce 6 milionów 700 tys. zł. Kiedyś ta jedna z najwspanialszych rezydencji na Dolnym Śląsku zachwycała przepychem. Później o zabytku zaczęto mówić, że jest jednym z najbardziej pechowych, który od lat nie doczekał się remontów. A czas zrobił swoje i dziś ten majestatyczny pałac wraz z otaczającym go parkiem popadają w ruinę. Dla nowego właściciela ogromnym wyzwaniem będzie remont obiektu, bo jego koszty są wręcz niewyobrażalne i szacowane na ponad 30 milionów złotych.

O pałacu słów kilka

Bożkowski zabytek to niewątpliwie perła wśród pałaców Ziemi Kłodzkiej. Bajkowy zespół pałacowy zbudowany jest na szkielecie barokowej budowli z 1787 roku. Dzisiejszy wygląd pałacu to efekt przebudowy z 1870 roku. Pałac zbudowany jest na planie nieregularnym składającym się z przechodzących w siebie skrzydeł. Posiada 3 kondygnacje, dach w większości czterospadowy oraz dwie wieże (od strony płn-wsch i płn-zach). Elewacja budynku zachowała bogatą dekorację głównie przy oknach w postaci szerokich gzymsów. Każde skrzydło pałacu ma nieco odmienną stylistykę. Od strony zachodniej znajduje się taras. Drzwi główne są drewniane, dekorowane rzeźbieniami. Wnętrze jest dość dobrze zachowane. Hol, dwutraktowa, piękna klatka schodowa i korytarze wyłożone są ciemną dębiną, a w niektórych miejscach boazeria pokrywa również sufit. Niemal wszędzie drewno jest bardzo bogato zdobione rzeźbieniami, kolumnami oraz obrazami wklejonymi w boazerię. Na klatce schodowej, doświetlanej przez świetliki dachowe, wiszą żyrandole z rzeźbionego drewna i jelenich rogów. W wielu salach zachowały się ozdobne piece i marmurowe kominki. Sala balowa posiada bogatą sztukaterię i freski zdobiące ściany i sufit. W rzeźbieniach i sztukateriach w całym pałacu przeważają motywy myśliwskie i architektoniczne. W wielu pomieszczeniach oraz na klatce schodowej i korytarzach można zobaczyć świetnie zachowane, skórzane obicia ścian . Wnętrza pałacowe to ok 2,5 tys. metrów kwadratowych. Wokół roztacza się park o pow. 3 ha, z pawilonem ogrodowym z przełomu XVI i XVII wieku i rozległymi tarasami.

 

Czytaj także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy