reklama
reklama

Bystrzyca Kłodzka. Mineralny konflikt trwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Bystrzyca Kłodzka. Mineralny konflikt trwa - Zdjęcie główne

foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzed świętami minister klimatu i środowiska stwierdził, że wszystko w sprawie koncesji na wydobycie wody mineralnej Długopolanka oraz obszaru górniczego z tym wydobyciem związanego jest ok. Władze Bystrzycy Kłodzkiej broni jednak nie składają i zapowiadają dalszą walkę
reklama

Bystrzyca Kłodzka. Konflikt na linia rozlewania wody mineralnej Długopolanka – władze Bystrzycy Kłodzkiej trwa od wielu miesięcy. Chodzi o wielkość obszaru górniczego. Samorządowcy chcą, aby obszar ten został wyznaczony w sposób optymalny z punktu widzenia interesu przedsiębiorcy, jak i z punktu widzenia interesu społecznego. Obecnie obejmuje on 330 ha.

Warszawska spółka Esta chce go powiększyć niemal trzykrotnie – do 1033 ha (to ponad 10 km kw.), bo na zakupionych przez nią terenach zasoby wody mineralnej są niewystarczające. Na tak duży obszar górniczy nie chcą się zgodzić władze miasta, bo – jak twierdzą - zagrozi on komunalnym ujęciom wody dla mieszkańców. Tymczasem nowa rozlewnia i biurowiec stoją od 2 lat, ale Długopolanki jak nie było w sklepach.

reklama

Marszałek województwa zgodził się na tak duży obszar górniczy i zatwierdził koncesję. Gmina odwołała się do ministra klimatu i środowiska, ale on nie dopatrzył się uchybień w wydanej przez marszałka koncesji, która miałaby obowiązywać przez 50 lat. Co teraz?

Mamy jeszcze kilka możliwości i na pewno z nich skorzystamy – zapowiada Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. O szczegółach poinformuję wkrótce – dodaje.

Smaczna i lecznicza

Woda Długopolanka znana jest ze swych walorów smakowych i leczniczych. Dobroczynne właściwości zawdzięcza zawartości soli wapniowych (90,18 mg/l) i magnezowych (36,33 mg/l). Dlatego przynosi ulgę alergikom, korzystnie wpływa na układ nerwowy, łagodzi problemy kardiologiczne. Jest wodą średniozmineralizowaną. Produkcję Długopolanka rozpoczęto w latach 60-tych ubiegłego wieku, chociaż jej dobroczynne właściwości lecznicze, znane były już w XIX wieku.

reklama

Historia Długopolanki (ostatnie lata)

  • 2007 rok - Uzdrowisko Lądek-Długopole zamknęło rozlewnię w Szczawinie. Powodem była dekapitalizacja linii produkcyjnej
  • 2010 rok - rozlewnię wydzierżawiono firmie Arbico, która deklarowała, że już w sierpniu ruszy z produkcją
  • 2011 rok - Wyszło na jawa, że firma Arbico po prostu lała wodę w sprawie rozlewani wody
  • 2013 rok - Uzdrowisko Lądek-Długopole wystawiło na sprzedaż rozlewnię w Szczawinie. W ogłoszeniu podano, że wydajność źródła wynosi dla dwóch odwiertów 3 tys. 400 litrów na godzinę, a koncesja na eksploatację jest ważna do 2042 roku. Rozlewnię kupiła warszawska firma Esta.
  • 2015 rok - Nowy właściciel rozpoczął budowę rurociąg (ponad 2 km) od ujęcia przy starej rozlewni od głównej drogi nr 388 (Polanica-Zdrój – Bystrzyca Kł.), gdzie zaplanował wybudować nową rozlewnię
  • 2020 rok - Firma Esta rozpoczęła budowę nowej rozlewni
  • 2021 rok - Rozlewania i biurowiec zostały wybudowane
  • 2023 roku - Długopolanki wciąż nie rozlewa się
  • 2024 rok - trwa spór o obszar górniczy, choć marszałek zatwierdził warszawskiej firmie koncesję

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama