reklama
reklama

Powiat Kłodzki. Zaczął się sezon wypalania traw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnalePrzedwiośnie i wiosna to okresy, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Od początku marca strażacy z powiatu kłodzkiego odnotowali już 21 takich zdarzeń.
reklama

Powiat Kłodzki. Z danych udostępnionych nam przez st. kpt. Bartosza Zdęgę z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku wynika, że od początku roku strażacy odnotowali 27 przypadków nieużytków rolnych i traw. Co warto podkreślić przez pierwsze dwa miesiące tych zdarzeń było 6, a od 1 do 23 marca aż 21.

Dotychczas rekordowym dniem, jeżeli chodzi o wyjazdy do gaszenia traw była miniona niedziela, 19 marca strażacy wyjeżdżali do 10 zdarzeń. Trawa płonęła m.in. w Kłodzku, Kudowie - Zdroju, Wambierzycach, Ołdrzychowicach Kłodzkich i w Nowej Rudzie.

Łatwo więc, zauważyć, że w okresie wczesnowiosennym i wiosennym ilość tych zdarzeń zdecydowanie przybywa
– mówi Bartosz Zdęga.

reklama

Nie wypalajmy traw

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon wypalania traw. Na łąkach, nieużytkach w przydrożnych rowach pojawiają się niszczące płomienie. 

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym mowa przede wszystkim o wyjałowienie ziemi. Na pewno zachodzi tam też naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilację azotu z powietrza
– wyjaśnia Bartosz Zdęga.

Strażak dodaje: Trzeba też wspomnieć, że przy pożarach traw i nieużytków rolnych giną zwierzęta, ale co jest bardzo istotne jak podają statystyki Komendy Głównej PSP co roku przy tego typu pożarach śmierć ponosi kilkanaście osób, co świadczy, że jest duże zagrożenie dla ludzi.

reklama

Wypalanie traw jest naprawdę niebezpieczne, ale też niedozwolone

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.  Art. 131: Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  • korzystanie z otwartego płomienia,
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Nawet 30 tysięcy złotych grzywny grozi za wypalanie traw – przypominają strażacy. 

reklama

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama