We czwartek, 11 maja, Senat odrzucił specustawę o budowie elektrowni szczytowo-pompowych. Za jej odrzuceniem zagłosowało 44 senatorów, 42 był przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Jak głosowali nasi senatorowie? Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (PO) była za odrzuceniem ustawy o budowie elektrowni szczytowo-pompowych. Aleksander Szwed (PiS) nie głosował.
Czy to oznacza, że protestujący przeciwko planom budowy elektrownie w Młotach mogą odetchnąć? Nic podobnego, bo ustawa wróci do Sejmu i będzie tak rozpatrzona już 24-26 maja (Sejm może odrzucić senacki sprzeciw).
9 maja w posiedzeniu senackiej Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Klimatu, na zaproszenie jej przewodniczącego senatora niezależnego Stanisława Gawłowskiego, wzięła udział prezes stowarzyszenia Niezatapialna Wioska Młoty Agnieszka Skimina, która zreferowała obawy mieszkańców w związku ze specustawą. W tym samym tonie przemawiała posłanka Gabriela Lenartowicz i rzecznik Zielonych Michał Suchora.
Senator Stanisław Gawłowski zapytał Annę Łukaszewską-Trzeciakowską z Ministerstwa
Klimatu i Środowiska, czy w obecnym stanie prawnym można budować elektrownie
szczytowo-pompowe, na co uzyskał twierdzącą odpowiedź. Zwrócił uwagę, że specustawa
nie znosi żadnych barier prawnych, czy legislacyjnych, a jej jedynym celem jest ominięcie
istniejących obecnie przepisów i prawa oraz “utrudnień” społecznych i środowiskowych.
Mają plany na 10 elektrowni
Obecnie w Polsce działa 6 głównych elektrowni szczytowo-pompowych: Żarnowiec o mocy 716 MW, Porąbka-Żar o mocy 500 MW, Solina-Myczkowce o mocy 200 MW, Żydowo o mocy 167 MW, Niedzica o mocy 92 MW oraz Dychów o mocy 90 MW. Łączna moc elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce wynosi 1,76 GW.
Rząd deklaruje, że chce doprowadzić do budowy nawet 10 nowych elektrowni szczytowo-pompowych o łącznej mocy 5,5–6 GW. Pierwsza z nich może powstać na Dolnym Śląsku. Planowana inwestycja w Młotach to koszt szacowany na ok 3,5 - 4 mld zł. Przeciwko budowie protestują mieszkańcy, którzy założyli stowarzyszenie Niezatapialna Wieś Młoty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.