REKLAMA

Tania energia w gminach

Jak wytwarzać prąd elektryczny i ciepło nie zanieczyszczając środowiska naturalnego, a przy okazji zaoszczędzić? Trzeba stworzyć klaster energetyczny.

O tym właśnie rozmawiali samorządowcy z powiatu kłodzkiego, którzy płacą coraz wyższe rachunki za prąd. Koncepcję stworzenia klastra przedstawili włodarzom Czesław Kręcichwost, prezesa Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis oraz Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju. Celem klastra jest stworzenie lokalnej wspólnoty energetycznej, która chce mieć tańszą - i co ważne - „czystą” ekologicznie energię. Aby klaster mógł zacząć przynosić efekty dla nas wszystkich, potrzebne są wspólne inwestycje w każdej z należącej do niego gmin. Jakie? Przykładowo, takimi wspólnymi inwestycjami w ramach klastra mogą być wspólne zbiorcze sieci ciepłownicze zasilane systemami solarnymi, źródłami geotermalnymi lub energią z najnowszej generacji kotłowni, produkujących ciepło pozyskane z bioproduktów rolnych, zakupionych przez gminy bezpośrednio u swoich rolników. Do klastra ARES (Autonomiczny Region Energetyczny Sudety) należy w tej chwili 5 gmin. - Kiedy system wejdzie w życie, wszyscy z czasem uzyskają duże oszczędności. W gminach spadną rachunki za energię. Rolnicy podpiszą z gminami kontrakty na stałe dostawy produktów przeznaczonych do produkcji ekologicznej energii. Jest też przewidziana możliwość, aby z tej energii mogli korzystać odbiorcy indywidualni i przedsiębiorcy – informują inicjatorzy energetycznej inicjatywy. Na Dolnym Śląsku działa już m.in. klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Tania energia w gminach

Z burmistrzem Mateuszem Jellinem o pierwszym roku jego urzędowania rozmawia Romuald Piela.

Najciemniej jest podobno pod latarnią, a najniebezpieczniej... obok komendy – do takich wniosków można dojść po wydarzeniach, jakie rozegrały się w Kłodzku, a precyzyjnie mówiąc tuż obok powiatowej komendy policji.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×