Reklama

Znalezisko podczas prac w Forcie Owcza Góra

Opublikowano: pon, 16 maj 2022 14:41
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas prac przy budowie przyłącza wodno-kanalizacyjnego w Forcie Owcza Góra (remont i dostosowanie do nowych funkcji Koszar Białych) odsłonięto ciekawą rzecz.

Podczas prac przy budowie przyłącza wodno-kanalizacyjnego w Forcie Owcza Góra (remont i dostosowanie do nowych funkcji Koszar Białych) odsłonięto doskonale zachowany fragment zabudowy stalowych lin mechanizmu wyciągarki, które wraz z pochylnią zostały zbudowane po 1874 roku - poinformował burmistrz Michał Piszko. Mechanizm służył do transportu dział, amunicji oraz zaopatrzenia.

 

Podobna pochylnia, znajdująca się pod ziemią, łączyła obecną ulicę Łukasińskiego z Twierdzą Główną. - Co ciekawe, w tym roku powstanie projekt odtworzenia tego historycznego połączenia - ujawnia burmistrz. 

 

Przez lata białe koszary w focie Owcza Góra w Kłodzku popadały w ruinę. Militarny zabytek, zapomniany przez ludzi i Boga, dostał jednak drugą szansę. 4 stycznia Burmistrz Michał Piszko podpisał umowę z wykonawcą na rewitalizację białych koszar, a 11 stycznia władze miasta przekazały wykonawcy, lądeckiej firmie Wasama, placu budowy.

- Po generalnym remoncie nowoczesny obiekt stanie się kłodzkim inkubatorem przedsiębiorczości, który będzie pomagał w rozwoju i funkcjonowaniu kłodzkiego biznesu.  Remont koszar białych to pierwszy etap rewitalizacji całego fortu Owcza Góra, który będzie pełnić wiele funkcji, dostępnych również dla mieszkańców miasta oraz turystów. W projekcie jest przewidziana także ścieżka rowerowa i wieża widokowa. Planowane jest również uruchomienie miejsc noclegowych. Koszt inwestycji to 11,5 mln zł (80 procent kosztów pokrywa unijna dotacja). Pierwszy etap rewitalizacji realizacji zakończy się w przyszłym roku.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy