Powiat Kłodzki. W pierwszym etapie programu ochrony przeciwpowodziowej ziemi kłodzkiej wybudowane zostaną cztery zbiorniki retencyjne: w Szalejowie Górnym, Krosnowicach, Boboszowie i Roztokach. Budowa tego ostatniego zbiornika została zakończona już w jesienią 2021 roku. Trzy pozostałe w tym oddane zostaną do użytku w tym roku. W sumie cztery zbiornik będą mogły docelowo zatrzymać 18 mln sześciennych wody.
Dążymy do tego, aby budowa zbiorników zakończyła się w 2023 roku. W przypadku zbiornika Krosnowice na potoku Duna trwają próby rozruchowe oraz odbiory i prace wykończeniowe. Obiekt powinien zostać oddany do użytku latem tego roku
– zapewnia Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Wód Polskich we Wrocławiu.
Rzecznik prasowy dodaje: Następnie powinna zakończyć się budowa zbiornika Boboszów na rzece Nysa Kłodzka, gdzie obecnie trwają prace instalacyjne oraz wykończeniowe, a w kolejnych miesiącach – lipcu i sierpniu nastąpi sprawdzenie wszystkich elementów zbiornika i odbiór obiektu.
W przypadku zbiornika Szalejów na Bystrzycy Dusznickiej do wykonania pozostaje jeszcze zakres robót ziemnych, które mogą być prowadzone wyłącznie w bezdeszczowych warunkach atmosferycznych. Realizacja tego obiektu powinna zakończyć się pod koniec tego roku.
W drugim etapie ochrony ziemi kłodzkiej przed powodzią Wody Polskie wyreguluję koryta rzek. W ramach zadania pod nazwą Ochrona przeciwpowodziowa doliny Nysy Kłodzkiej uregulują rzeki w Międzylesiu, Długopolu-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzku.
Zadanie jest w fazie przygotowawczej. Trwa procedura wyboru wykonawcy robót budowlanych – informuje Garbicz. To etap wyboru wykonawcy oraz uzyskiwania potwierdzenia posiadania środków finansowych, z uwagi na znaczne przekroczenie zaoferowanej kwoty w odniesieniu do kosztorysu inwestorskiego. Planowany okres realizacji w przypadku potwierdzenia środków finansowych to lata 2023-25. Szacowana wartość robót - 158 mln zł – dodaje.
Co z mostem?
We wrześniu 2019 roku, przy okazji budowy suchego zbiornika w Szalejowe Górnym wypłynęła sprawa zapomnianego kamiennego mostu. Po 2,5 roku, gdy wydawało się, że sprawa ratowania mostu donikąd umarła śmiercią naturalną Wody Polskie ogłosiły, że będą go remontować.
Zdania mieszkańców wisi w sprawie mostu były i są podzielone. Sporo osób uważa, że kamienną konstrukcję, pomimo fatalnego jej stanu, należy ratować. Inni zauważają, że gdyby nie budowa suchego zbiornika to most zawaliłby się i nikt o tym nawet by nie wiedział.
Remont kamiennego mostu obecnie nie jest ujęty w planach związanych z budową zbiornika Szalejów
– informuje Jarosław Garbicz, rzecznik prasowy Wód Polskich we Wrocławiu.
Przeczytaj: 15-latka, która pomogła wyłudzić od seniorki z Kłodzka 40 tys. zł została zatrzymana przez policję
4 zbiorniki
Będą mogły zatrzymać 18 mln metrów sześciennych wody. To tyle, ile można zmieścić w 8 tys. basenów olimpijskich
- Boboszów na Nysie Kłodzkiej
pojemność 1,4 mln m3
max powierzchnia zalewu 21 ha
długość zapory 230 m
wysokość zapory 17 m - Szalejów Górny na Bystrzycy Dusznickiej
pojemność 9,9 mln m3
max powierzchnia zalewu 118,7 ha
długość zapory 735 m
wysokość zapory 19,3 m - Roztoki na potoku Goworówka
pojemność 2,7 mln m3
max powierzchnia zalewu 48 ha
długość zapory 750 m
wysokość zapory 15,5 m
Krosnowice na potoku Duna
pojemność 1,9 mln m3
max powierzchnia zalewu 44 ha
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.