reklama

Wojna w Ukrainie. Jak działają sankcje nałożone na Rosję?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Polska Agencja Prasowa

Wojna w Ukrainie. Jak działają sankcje nałożone na Rosję? - Zdjęcie główne

foto Polska Agencja Prasowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wywołanie przez Rosję wojny jest straszną zbrodnią, która spotkała się z najmocniejszą reakcją wolnego świata, z jaką mieliśmy do tej pory do czynienia. Jak zadziałały sankcje nałożone na Rosję? Tłumaczy nam ekonomista Michał Przybylak.
reklama

Wojna w Ukrainie. Osiem dni temu obudziliśmy się w innej rzeczywistości. 24 lutego 2022 roku na pewno zapisze się na kartach współczesnej historii. Świat zareagował błyskawicznie - kolejne państwa zaczęły nakładać na Rosję dotkliwe sankcje. 

Ekonomista Michał Przybylak wytłumaczył nam, jaki wpływ mają sankcję na gospodarkę Rosji oraz życie mieszkańców. 

Rosyjskie banki zostały odcięte od systemu SWIFT - oznacza to, że nie jest możliwe wykonanie przelewu z Rosji ani do Rosji. Niestety SWIFT nie objął wszystkich, w systemie pozostały 2 banki: Sbierbank i Gazprombank, które obsługują rozliczenia za gaz.

Zamrożono większość aktywów rosyjskiego banku centralnego, jakie były utrzymywane w dolarach i euro. Działanie to doprowadziło do znaczącego osłabienia Rubla, który osłabił się o blisko połowę do głównych walut. Konsekwencją będzie wzrost cen importowanych produktów. Po tych działaniach giełda w Moskwie przez cały tydzień się funkcjonowała w obawie przed wyprzedażą. Największe firmy są jednak notowane również na giełdzie w Londynie. Tam akcje rosyjskich Spółek straciły nawet po 99% wartości w tydzień.

Miliarderzy tracą swoje majątki

Dzięki temu z kolei putinowscy miliarderzy stracili większość majątków. Dla przykładu właściciel firmy Novatek, drugiego największego producenta gazu, stracił w ostatni miesiąc 20 mld USD, po tym jak akcje jego firmy potaniały z 200$ do 60 centów. 

Miliarderom związanym z Putinem zajęto również nieruchomości i jachty w Europie, choć i tak nie mogą z nich skorzystać, bo rosyjskie samoloty nie mogą wlatywać ani do Unii Europejskiej ani do Stanów Zjednoczonych.

Sankcje uderzą też w zwykłych obywateli

Wiele znanych firm, takich jak: Master Card i Visa, BMW, VW, Volvo, Audi, Jaguar, IKEA, Apple, Maersk, Disney, UPS, H&M, Dell, czy polskie CDProjekt i Reserved same zdecydowały o wycofaniu z rosji swoich produktów i usług.

Zwykli Rosjanie odczują za to bardzo dotkliwie inflację i recesje, jaką powyższe sankcje wywołają. Już teraz będą musieli płacić dwa razy więcej za importowane towary i raty kredytów. Będą też pozbawieni większości zachodnich produktów, a to dopiero początek długiej recesji i bezrobocia, które nadchodzi.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama