Choć zmiana czasu może być uciążliwa – zwłaszcza dla osób wrażliwych na zaburzenia rytmu dobowego dla wielu oznacza coś pozytywnego - dłuższe, jaśniejsze wieczory.
Szczypta historii
Pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin, który postulował dostosowanie aktywności ludzi do rytmu dnia. Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu były Niemcy w 1916 roku, a jako drudzy zrobili to Amerykanie.W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w okresie międzywojennym. Później stosowano ją w latach 1946–1949 oraz 1957–1964. Na stałe wróciła do kalendarza w 1977 roku i obowiązuje do dziś.
Celem przesuwania czasu było pierwotnie oszczędzanie energii – dzięki dłuższemu wykorzystaniu światła dziennego. Dziś jednak eksperci coraz częściej wskazują, że korzyści energetyczne są niewielkie, a zmiana czasu może mieć wpływ na zdrowie i samopoczucie.
Obecnie zmiana czasu obowiązuje w około 70 państwach na świecie. Nie przestawia się czasu m.in. w: Japoni, Turcji, Islandii, Rosji i w Chinach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.