Reklama

W Polanicy - Zdroju wybudują centrum kolarstwa górskiego

Opublikowano: pt, 17 cze 2022 07:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polanicy-Zdroju powstanie profesjonalny park rowerowy typu Cross Country. W środę w Urzędzie Marszałkowskim podpisano list intencyjny w sprawie jego budowy.

Polanica-Zdrój. Park rowerowy będzie kosztował 7,5 mln złotych. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Gminy Polanica-Zdrój oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

Centrum kolarstwa górskiego, które powstanie w Polanicy-Zdroju, to kolejna duża inwestycja rowerowa na Dolnym Śląsku. Budując dostępne dla wszystkich tory kolarskie, singletracki, Cyklostradę Dolnośląską, a także stale rozbudowując ofertę Kolei Dolnośląskich, które ułatwiają podróżowanie w pociągach razem z rowerami, zachęcamy mieszkańców naszego regionu zarówno do korzystania z ekologicznego transportu, ale również do aktywnego stylu życia
– mówi marszałek Cezary Przybylski.

Projekt zakłada budowę centrum rowerowego do uprawiania kolarstwa górskiego typu „Cross Country-XC”. W ramach inwestycji powstanie trasa o standardach pucharu świata UCI i PZKoL o długości prawie 4,5 km. Dodatkowo rowerowy park umiejętności o długości 425 m, trzy placyki do nauki jazdy na rowerze dla najmłodszych, pump track o długości 195 m, trzy parkingi terenowe, wiaty oraz mała architektura wraz z oświetleniem i zapleczem technicznym.

Mistrzostwa Polski w Polanicy-Zdroju?

Obiekt będzie spełniał wymogi Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i umożliwi organizację Mistrzostw Polski oraz zawodów rangi międzynarodowej. Kolarstwo górskie typu XC (cross country) ze względu na rozgrywanie zawodów na zamkniętym torze cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców.

Inwestycja ma zostać sfinansowana wspólnie przez Gminę Polanica Zdrój, Województwo Dolnośląskie oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach prowadzonych przez nie programów inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu i Program Sportowa Polska.

Centrum kolarstwa górskiego jest kolejną inwestycją, którą będziemy realizować na południu Dolnego Śląska. Posiadamy coraz to lepsze warunki do uprawiania sportów – zarówno w sferze profesjonalnej, jak i amatorskiej. Stawiamy na takie projekty, które przysłużą się mieszkańcom województwa. Jestem przekonany, że Centrum stanie się nie tylko atrakcją dla mieszkańców gminy Polanicy Zdrój czy powiatu kłodzkiego, ale również dla całego regionu
– dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Specyfikacja obiektu:

  • Trasa XC o standardach pucharu świata UCI i PZKoLO długość 4 400 m
  • Rowerowy park umiejętności o długości 425 m: wąski przejazd między dużymi kamieniami, wzniesienie + rock garden, ostry zjazd + rock garden, drop naturalny, strome podjazdy i zjazdy trawersy, przejazd przez ciek wodny
  • Pump track asfaltowo-ziemny o długości 195 m
  • Dodatkowe naturalne przeszkody na trasie MTB XC: przejazd między drzewami, przejazd kładką nad wodą, przejazd przez leżące drzewo, przejazd pod nisko zawieszonymi gałęziami drzew, przejazd przez leżące drzewo, strome kamieniste podłoże, kłoda leżąca przy zakręcie, podjazd przez kamienie oraz między kamieniami.
  • Projektowane przeszkody techniczne na trasie MTB XC: ruchome pochylnie, kładki, mostek drewniany.
  • Infrastruktura dodatkowa: bezpieczna strefa dzieci (trzy place do nauki jazdy o powierzchni 1340,340,830 m2), wiata, parkingi, strefa zawodników, oświetlenie.

Nowy park rowerowy przyczyni się do popularyzacji kolarstwa

Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego. W naszym regionie wyznaczono już ok. 450 km jednokierunkowych i wyprofilowanych tras typu „single track”. Zlokalizowane są od Świeradowa Zdroju, przez Szklarską Porębę, Jelenią Górę i Góry Kaczawskie po Kotlinę Kłodzką oraz okolice Strzelina

Jednocześnie coraz więcej dzieci i młodzieży jest zainteresowanych uprawianiem tej dyscypliny, a w kolarstwie górskim posiadamy wieloletnie tradycje. Z naszym regionem związana jest wice mistrzyni olimpijska z Rio De Janeiro, wielokrotna mistrzyni Europy, a także złota medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim – Maja Włoszczowska.

W 90. latach Polanica-Zdrój słynęła z trudnej technicznie trasy do uprawiania kolarstwa górskiego typu „Cross Country”. Była to tzw. „Diabelska pętla”, gdzie organizowano zawody rangi krajowej. Po wielu latach jest możliwość reaktywacji tego projektu i stworzenia miejsca, w którym każdy może rozwijać swoje umiejętności jazdy na rowerze górskim
– mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Przedsięwzięcie zapewni mieszkańcom naszego regionu doskonałe warunki do uprawiania kolarstwa górskiego. Na terenie Parku znajdą się trasy i przeszkody dostosowane do różnych grup wiekowych, oraz umiejętności, chcemy stworzyć obiekt, na którym w sposób bezpieczny dzieci i młodzież szkolna, a także pozostali mieszkańcy będą mogli korzystać z przygotowanych tras i bezpiecznej infrastruktury rowerowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy