Reklama

Lewin Kłodzki ma szansę zostać miastem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia / Jacek Halicki

Lewin Kłodzki ma szansę zostać miastem? - Zdjęcie główne

Lewin Kłodzki był miastem przez ponad 600 lat. | foto Wikipedia / Jacek Halicki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy Lewin Kłodzki powinien odzyskać status miasta? Pracownik naukowy z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi badania w tej sprawie.

Lewin Kłodzki prawa miejskie utracił w 1946 roku. Czy istnieje szansa, aby je odzyskał? Wójt gminy Joanna Klimek-Szymanowicz poinformowała o badaniach, które prowadzi dr hab. Robert Szmytkie z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naukowiec przygotował ankietę, która ma na celu poznanie opinii mieszkańców na temat tego, czy Lewin Kłodzki posiada miejski charakter i czy miejscowość powinna w niedalekiej przyszłości odzyskać status miasta. Ankietę można wypełnić TUTAJ.

Od końca lat 70. XX w. liczba miast w Polsce systematycznie rośnie. Większość miast ustanowionych w tym okresie posiadała w przeszłości status miasta, co miało istotny wpływ na charakter miejscowości. Lewin Kłodzki był miastem przez ponad 600 lat, dzięki czemu można uznać go za miasto potencjalne
- pisze  dr hab. Robert Szmytkie 

Jakie są korzyści z nadania praw miejskich?

Nadawanie miejscowości statusu miasta jest postrzegane przede wszystkim jako element prestiżu. Jak słusznie zauważa portal Business Insider najbardziej widocznym efektem zmiany statusu miejscowości ze wsi na miasto będzie zmiana nazw stanowisk i urzędów. Wójt zmieni się w burmistrza, a Urząd Gminy w Urząd Miasta. Taka sama zmiana czeka urzędowe druki i pieczątki. 

Poza tym mieszkańcy nie powinni odczuć większych zmian - dla przykładu wysokość podatku od nieruchomości lub opłaty za śmieci powinna pozostać bez zmian, ponieważ ustalana jest przez każdy samorząd indywidualnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy