reklama

Szalejów Górny. IPN uhonorował Stefana Bobulę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szalejów Górny. IPN uhonorował Stefana Bobulę - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW miniony czwartek na cmentarzu w Szalejowie Górnym odbyła się w uroczystość uhonorowania bohatera walk o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Kim był Stefan Bobula?
Reklama lokalna
reklama

Szalejów Górny. W czwartek, 7 lipca, rodzina, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy Szalejowa Górnego uhonorowali Stefana Bobulę – uczestnika wojny polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej, a w II Rzeczypospolitej funkcjonariusza Policji Państwowej służący w XIII Okręgu Wołyń.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Leszek Bobula, jako przedstawiciela rodziny, Jarosław Kresa - wicewojewoda dolnośląski, nadinspektor Dariusz Wesołowski - komendant wojewódzki policji we Wrocławiu, Wojciech Trębacz - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnia Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu oraz Zbigniew Tur - wójt gminy Kłodzko.

Przodownikowi Bobuli oddano hołd zgodnie z obowiązującym ceremoniałem policyjnym, przy udziale kompanii i warty honorowej, a także orkiestry policyjnej
- czytamy w komunikacie IPN. 

reklama

Po zakończeniu części oficjalnej w Domu Ludowym w Szalejowie Górnym otwarta została wystawa poświęcona historii oraz wyposażeniu Policji Państwowej Drugiej Rzeczypospolitej oraz koncertem muzyki patriotycznej.  

Kim był Stefan Bobula?

Stefan Bobula (1898–1967) był uczestnikiem wojny polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej, a w II Rzeczypospolitej funkcjonariuszem Policji Państwowej służący w XIII Okręgu Wołyń.

Po wkroczeniu Sowietów na tereny Polski 17 września 1939 roku zataił swoją przynależność do policji, a nawet zmienił nazwisko, jednak nie uchroniło go to przed wywózką wraz z całą rodziną w głąb ZSRS w lutym 1940 roku. W 1943 roku wstąpił do formującej się w Sielcach nad Oką armii polskiej, walcząc w szeregach najpierw 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, a następnie 2. Dywizji Piechoty im. Jarosława Dąbrowskiego.

reklama

Po zakończeniu wojny osiadł na Dolnym Śląsku, do końca życia utrzymując w tajemnicy fakt swojej służby w Policji Państwowej. Rodzina odkryła ten fakt dopiero w 1986 roku.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama