reklama

Sprawy beznadziejne mają swojego patrona

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sprawy beznadziejne mają swojego patrona - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJest takich grup parenaście, a przywołajmy dwie, nieprzypadkowo zresztą: „Ci zawsze narzekają i są niezadowoleni ze swego losu” i jeszcze dodatek z innej części: „w ostatnich czasach pojawią się szydercy”. Narzekacze i szydercy!
Reklama lokalna
reklama


Długi byłby spis takich spraw, które z naszego codziennego punktu widzenia są właśnie beznadziejnie trudne, nierozwiązywalne, nie do pokonania. O nich w krótkiej wyliczance na końcu. Patron ostatnich dni Października to Juda Tadeusz. Jak to dość często bywa ze świętymi nie zawsze są oni jednoznacznie rozpoznawani i jednoznacznie utożsamiani z osobą, którą reprezentują w hagiografii, w naszym dzisiejszym odbiorze. Tak jest również w przypadku Judy Tadeusza. Czy to ten sam Juda – apostoł i autor listu, umieszczanego w kanonie biblijnym tuż przed Apokalipsą Jana? Niektórzy znawcy uważają, że to różni święci. Dla naszych dzisiejszych rozważań przyjmijmy, że to ta sama osoba. Najpierw więc krótko o tym, co wyczytać można z Listu Judy. To tekst twardy, trudny, stawiający przed wyznawcami Jezusa porządne wymagania. Pełen też mocnych porównań, mówiących o cechach i losie niegodziwców różnego typu. Jest takich grup parenaście, a przywołajmy dwie, nieprzypadkowo zresztą: „Ci zawsze narzekają i są niezadowoleni ze swego losu” i jeszcze dodatek z innej części: „w ostatnich czasach pojawią się szydercy”. Narzekacze i szydercy!

Długo PT Czytelniczko/Czytelniku trwałoby poszukiwanie wokół nas (w sobie) takich osób? Na naszej ziemi ma swoich wyznawców, doświadczamy tego spotykając w przedsionkach kościołów przepisywane ręcznie modlitwy do niego. Figura świętego stoi przed kościołem świetej Katarzyny w Słupcu, a także w Korytowie. Teraz przyszedł czas krótki przegląd bieżących spraw beznadziejnych, które moglibyśmy skierować do świętego. Oj byłby długi, długi. A do tego obciążony od razu odpowiedzialnością za dokonane wybory autora. Bo tematów, dziedzin tyle, że trudno je byłoby pomieścić w krótkim tekście. Przed 30 laty miałbym zadanie nieco prostsze, jeśli chodzi o odpowiedzialność i otwartość wyboru, bo tu pojawiłyby się kreski w nawiasie i przypis o zadziałaniu cenzury. Nie ma dziś takiego ułatwienia!?. Jest za to inne rozwiązanie. Prostsze i bardziej demokratyczne. A mianowicie zaproszenie PT Czytelników do ułożenia wspólnej listy. Autor jedynie uporządkuje je i zaprezentuje w kolejnych tekstach. Ci, którzy układali modlitwy do patrona sprawdzili przed nami Jego wsparcie. Uwierzmy im, że to działa. Z tekstu modlitwy wybieram jedno zapewnienie - prędki obrońca.

Jest nadzieja, że zaproponowane przez nas sprawy znajdą szybkie rozwiązanie. Na zakończenie jeszcze odrobina nadziei z Listu Judy. Porządne życzenia: „Miłosierdzie wam i pokój, i miłość niech będą udzielone obficie!” Czego serdecznie życzę.


Mieczysław Kowalcze*

*O autorze

Polonista, historyk, dziennikarz, pedagog w pracy i życiu. Od wielu lat związany z Zespołem Szkół Społecznych oraz Kłodzkim Towarzystwem Oświatowym. Autor i współtwórca wielu wydawnictw i publikacji. Zupełnie od niedawna działacz Klubu Otwartej Kultury. Niemożliwe jest go nie znać, taki z niego społecznik. Lubiany i szanowany przez wszystkich. Ale skromny, więc na tyle o nim wystarczy.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama