Reklama

Śnieżnicki Klub Biznesu integruje przedsiębiorców z powiatu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Śnieżnicki Klub Biznesu

Śnieżnicki Klub Biznesu integruje przedsiębiorców z powiatu - Zdjęcie główne

Starosta Maciej Awiżeń przeprowadził prezentację na temat współpracy samorząd powiatowy - biznes | foto Fot. Śnieżnicki Klub Biznesu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Śnieżnicki Klub Biznesu zorganizował drugie spotkanie otwarte dla przedsiębiorców z ziemi kłodzkiej, podczas którego od zaproszonych gości mogli dowiedzieć się o możliwych formach wsparcia ich działalności gospodarczej przez państwo, województwo, powiat i gminę oraz instytucje wyspecjalizowane.

W bystrzyckim hotelu ABIS 2 listopada spotkało się ponad 70 osób - przedstawicieli podmiotów gospodarczych i instytucji pracujących na ich rzecz. Zostali zaproszeni przez liderów ŚKB - Adama Jaśnikowskiego i Piotra Wdowiaka - na spotkanie z posłanką Moniką Wielichowską, radnym wojewódzkim Zbigniewem Szczygłem, starostą kłodzkim Maciejem Awiżeniem, etatowym członkiem Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotrem Marchewką, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Duma, dyrektorem Centrum Integracji Społecznej w gminie Kłodzko Hubertem Krechem oraz przedstawicielkami Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej Moniką Pyrcz-Jurczyk i Olimpią Iwańską-Kruszyńską.

Współpraca powiatu z przedsiębiorcami

Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom roboczego panelu informacji istotnych dla ich codziennej pracy. Zabiegani, zarazem zaabsorbowani prowdzeniem firm nie zawsze są w stanie poświęcić więcej czasu na wertowanie przepisów czy komunikatów będących dla nich drogowskazem ku sięgnięciu po ewentualne dotacje czy różne formy promocji. Starosta Maciej Awiżeń przeprowadził prezentację na temat współpracy samorząd powiatowy - biznes. Omówił formy współpracy powiatu z grupami przedsiębiorców. Wskazał na rozwiązania, np. w zakresie promocji czy współdziałania ze szkołami prowadzonymi przez powiat, dzięki którym udałoby się zwrócić większą uwagę na podmiot w takich relacjach uczestniczący. Starosta przyznał, że jest pomysł na powołanie powiatowej rady przedsiębiorców, czyli ciała doradczego reprezentującego interesy dość licznego środowiska biznesowego na Kłodzczyźnie. Poinformował także o możliwości wspólnych wyjazdów na targi, współorganizacji i współfinansowania kampanii reklamowych, w tym ogólnokrajowych i zagranicznych, oferował pomoc w promocji i nawiązaniu kontaktów biznesowych w powiatach partnerskich m.in. z Izbą Gospodarczą Czech, czy w ramach Euroregionu. Wskazywał na możliwość współpracy między samorządami a przedsiębiorcami przy powoływaniu klastrów, czego przykładem – jak mówił – jest klaster energii ARES, czy klaster Wołowiny Sudeckiej. Zwrócił uwagę, że pomoc powiatu to także otwieranie klas patronackich w szkołach branżowych, które są odpowiedzią samorządu na brak wykwalifikowanych pracowników na rynku. Zapowiedział zaproszenie przedsiębiorców do współpracy przy pisaniu strategii powiatu kłodzkiego. – Oczekujemy pomysłów i zamierzeń, jakie mają nasi przedsiębiorcy, informacji jak oceniają nasze propozycje i jak powiat ma się rozwijać przez następne 10 lat. Chcemy wyjść z propozycją utworzenia Rady Przedsiębiorców przy staroście, która byłaby opiniodawcza w sprawie na przykład uchwał, budżetów, jak i propozycji ze strony przedsiębiorców, którzy wpłacają gros podatków na działalność samorządów i państwa polskiego – podsumował swoje wystąpienie starosta Maciej Awiżeń.

Posłanka Monika Wielichowska, jako przewodnicząca Powiatowej Rady Rynku Pracy, pokrótce omówiła jej działalność. Więcej uwagi poświęciła sytuacji w kraju pod kątem obciążeń finansowych społeczeństwa przez władze centralne. Wskazała na niebezpieczeństwa podatkowe, które będą skutkować większym zaglądaniem do portfeli przedsiębiorców. Jak zaznaczyła - nie kto inny jak społeczeństwo, w tym właśnie właściciele firm zostaną obciążeni koniecznością spłaty np. Funduszu Inwestycji Strategicznych, który jest długiem państwa wycenionym na około 23 mld zł. Parlamentarzystka wskazała na potrzebę wprowadzenia konsultacji istotnych m.in. dla biznesu projektów ustaw, tak by jego reprezentanci mogli wnieść swoje uwagi bądź zastrzeżenia.

Nie zabrakło tematów związanych z projektowaniem budżetu państwa, Krajowym Planem Odbudowy, tzw. Polskim Ładzie, który przede wszystkim uderza w klasę średnią, ludzi pracowitych i przedsiębiorczych. O budowanej przez rządzących niebezpiecznej piramidzie płacowo - inflacyjnej. Rozmawiano o potencjalnych środkach UE na rzecz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - okręg wałbrzyski jest ujęty w zadaniach. A także o potrzebnej infrastrukturze drogowej, dzięki której, oprócz bezpieczeństwa sprawi, że powiat kłodzki będzie się rozwijał turystycznie, gospodarczo i społecznie. Kolejni mówcy to byli przedsiębiorcy podczas tego spotkania przybliżyli swoje poczynania na rzecz uaktywnienia życia gospodarczego na ziemi kłodzkiej, głównie w jej południowej części, bo stąd wywodzi się większość przedsiębiorców zainteresowanych przynależnością do ŚKB. Powróciła kwestia formy organizacyjnej klubu, który najprawdopodbnie przyjmie postać klastra.

Śnieżnicki Klub Biznesu zmierza do integrowania środowiska przedsiębiorców. Im bardziej będzie ono silniejsze same sobą, tym większe korzyści zapewni swoim członkom. A tych nie da się nie dostrzec - szczególnie teraz, gdy największym przeciwnikiem wielu poczynań pozostaje pandemia koronawirusa. W spotkaniu wzięli udział także wiceprezes Uzdrowisk Kłodzkich Łukasz Czech, radni rady powiatu: Jacek Hecht, Robert Duma, i Borysław Zatoka oraz radni rady miasta Bystrzyca Kłodzka Sławomir Wełna i Jan Krawczyk. Organizatorzy spotkania i koordynatorzy projektu Śnieżnicki Klubu Biznesu – Piotr Wdowiak oraz Adam Jaśnikowski – chcieliby, aby funkcjonowała ona jako klaster.

Śnieżnicki Klub Biznesu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy