reklama
reklama

SIM Sudety. Mieszkania wciąż na papierze

Opublikowano:
Autor:

SIM Sudety. Mieszkania wciąż na papierze - Zdjęcie główne

Tak ma wygląda budynek SIM-u Sudety w Polanicy-Zdroju

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRusza nabór wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego w ramach inwestycji realizowanej przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową SIM Sudety. Czy jest zainteresowanie na SIM-owskie mieszkania?
reklama

SIM Sudety. Nabór potrwa do 18 grudnia. 15 mieszkań ma zostać wybudowanych przy ul. Mickiewicza w Polanicy-Zdroju. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy. Wiadomo za to, jaki będzie prognozowany czynsz, na dzisiaj wynosi on 27,70 zł/m kw. Oprócz czynszu najemca zobowiązany będzie do ponoszenia kosztów: prądu, ogrzewania, dostawy wody zimnej i ciepłej, odbioru nieczystości, internetu itp.

Jak łatwo wyliczyć sam czynsz za 50-metrowe mieszkanie wyniesie 1 380 zł do tego ogrzewanie, prąd, woda i śmiecie i robi się 2 tys zł miesięcznie. Co prawda najemna będzie mógł w perspektywie kilkudziesięciu lat wykupić mieszkanie na własność po atrakcyjnej cenie, ale żeby to zrobić musi teraz wpłaci na jego wybudowanie 10-30 procent wartości.

reklama

Czy są chętni na takie mieszkania? Na razie nie ma zainteresowania – przyznaje Mateusz Jellin, burmistrz uzdrowiska. Ale nabór potrwa do 18 grudnia, więc zobaczymy – dodaje. 

Pan Andrzej wynajmuje mieszkanie w Kłodzku na wolnym rynku. Co sądzi o ofercie SIM-owskiej? Wcale nie jest bardzo atrakcyjna. Poza tym, jeśli miałbym w to wejść, to musiałbym wiedzieć, że ten budynek już powstaje – ocenia.

Spółka SIM Sudety powstała w październiku 2021 roku. Dotychczas nie rozpoczęła budowy ani jednego bydynku mieszkalnego. Dlaczego? Po pierwsze przez sześć miesięcy spółka był martwa, bo nie nie wybrano prezesa. Aktualnie finalizujemy umowy z bankami na kredyty pod budowy. W przyszłym roku chcemy wybrać firmy, które wybudują pierwsze mieszkania – mówi Zbigniew Kieras, prezes SIM Sudety. Cały proces inwestycyjny budowy mieszkań ma zakończyć się w 2028 roku – dodaje.

reklama

M4 bez hipoteki

Każdy, kto nie łapie się na mieszkanie komunalne, ale nie stać go na kupienie własnego lokum, będzie mógł skorzystać z oferty SIM-u. To szansą na własne M4. Tanich mieszkań czynszowych brakuje w prawie każdej gminie.

reklama

Nic dziwnego, że do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej niemal od razu weszło 17 samorządów, w tym 10 z powiatu kłodzkiej. Gminy deklarują, że wybudują u siebie od 30 do 100 mieszkań. Lokatorzy, którzy wpłacą 10 – 30 proc. wartość mieszkania, będą mogli po 20-30 latach wykupić je na własność po bardzo atrakcyjnych cenach.

Te gminy przystąpiły do SIM-u Sudety

  • Powiat kłodzki: Kłodzko, Kłodzko (gmina), Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Nowa Ruda, Nowa Ruda (gmina), Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie
  • Powiat wałbrzyski: Głuszyca-Zdrój, Mieroszów
  • Powiat ząbkowicki: Ząbkowice Śląskie, Złoty Stok, Ziębice
  • Powiat świdnicki: Żarów, Jaworzyna Śląska

Podstawowe parametry budynku, jaki ma powstać w Polanicy-Zdroju

Wszystkie lokale mieszkalne będą realizowane w standardzie „pod klucz” tj. zostaną wyposażone w urządzenia sanitarne (wanna/prysznic, toaleta, umywalka) i urządzenia kuchenne (kuchenka czteropaleniskowa gazowa lub na inne paliwo, zlewozmywak). Podłogi w pokojach wyłożone panelami podłogowymi. W łazienkach, kuchniach i w części aneksu kuchennego płytki ceramiczne na podłogach.

reklama

Ściany i sufi ty będą pomalowane farbami w kolorze białym, na ścianach w łazienkach płytki ceramiczne. W mieszkaniach będą zamontowane drzwi wewnętrzne, parapety i gniazda elektryczne.

  • Ilość mieszkań: 15
  • Wielkość mieszkań: od 37 m2 do 55 m2
  • Liczba pokoi: od 2 do 3
  • Ilość kondygnacji: 4
  • Źródło ogrzewania: ogrzewanie gazowe wspomagane pompami ciepła i panelami fotowoltaicznymi
  • Parkingi: podziemny/nadziemny
  • Winda: tak
  • Komórki lokatorskie: nie

Brakuję mieszkań

Najwyższa Izba Kontroli: Wciąż istotnym problemem polskiego mieszkalnictwa jest poważny deficyt mieszkaniowy, rozumiany jako różnica pomiędzy liczbą zamieszkanych mieszkań, a liczbą gospodarstw domowych. Według szacunków na koniec 2019 roku defi cyt ten wynosił 641 tys. mieszkań, co oznacza, że ok. 1,9 mln osób w Polsce zamieszkiwało niesamodzielnie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama