Powiat Kłodzki. W 2024 roku na terenie całej Polski odnotowano 12 728 wezwań, z czego 12 314 skierowano do zespołów Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, a 414 do Samolotowego Zespołu Transportowego.
Śmigłowce były wykorzystywane 10 997 razy w sytuacjach związanych z wypadkami i nagłymi zachorowaniami oraz 1 317 razy do transportów międzyszpitalnych. Do najczęstszych przyczyn wezwań należały: wypadki drogowe (2 259), udary mózgu (1 531), nagłe zatrzymania krążenia (1 030), upadki z wysokości (645) oraz oparzenia termiczne (407).
W powiecie kłodzkim Lotnicze Pogotowie Ratunkowe interweniowało 41 razy
- Transport ratowniczy: 9
- Uraz: 7
- Wypadek drogowy: 7
- Zachorowanie: 3
- Zatrzymanie krążenia: 3
- Ból w klatce piersiowej: 2
- Zasłabnięcie: 2
- Zawał mięśnia sercowego: 2
- Krwawienie z przewodu pokarmowego: 1
- Nieprzytomny: 1
- Upadek z wysokości: 1
- Udar: 1
- Wypadek: 1
- Zadławienie: 1
Lądowiska
Najbliżej nas są lądowiska przyszpitalne LPR w Kłodzku, Polanicy-Zdrój, Ząbkowicach Śląskich, Wałbrzychu i Świdnicy. Są też miejsca lądowania śmigłowców wyznaczone w każdej gminie w celu przekazania pacjenta z naziemnego zespołu ratownictwa medycznego do śmigłowca i odtransportowania go do specjalistycznego ośrodka wyposażonego w lądowisko całodobowe.
Gminne lądowiska wyznaczono miedzy innymi w Kudowie-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Krosnowicach, Międzylesiu czy Woliborzu.
Początki lotnictwa sanitarnego
Pierwsze udane próby wykorzystania lotnictwa w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego w Polsce były podejmowane w okresie międzywojennym z wykorzystaniem załóg i samolotów będących na wyposażeniu ówczesnych aeroklubów i lotniczych jednostek wojskowych.
Po zakończeniu II wojny światowej, w nawiązaniu do wcześniejszych doświadczeń, w roku 1955 decyzją Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej powołano do działania na rzecz służby zdrowia - lotnictwo sanitarne.
Przełomowy XXI wiek
W drugiej połowie XX wieku lotnictwo medyczne rozwijało się powoli. Charakterystyczną maszyną z tamtych czasów był śmigłowiec Mi-2, który służył od lat 60-tych i był stosowany jeszcze w latach 90. Przełomowy okazał się tok 2000. Najpierw zamknięto Centralny Zespół Lotnictwa Sanitarnego i założono SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Wraz z założeniem nowej jednostki dokonano gruntownej reorganizacji. XXI wiek to nie tylko zmiany organizacyjne, ale także inwestycje w nowe maszyny oraz bazy lotnicze. Od listopada 2016 działalność jest kontynuowana pod nazwą Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Od początku istnienia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego załogi śmigłowcowe i samolotowe przetransportowały ponad 130 tys. pacjentów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.