reklama
reklama

Samorządy Dolnego Śląska zacieśniają współpracę: drogi, nowe OZE i sprzeciw wobec dwukadencyjności

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Polanicy Zdroju spotkało się blisko 80 burmistrzów, wójtów i starostów z Dolnego Śląska. Wspólnie z wojewodą i marszałkiem województwa rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach dla samorządów: funduszach drogowych, transformacji energetycznej, rozwoju transportu publicznego oraz o skutecznym wykorzystaniu programów środowiskowych. Zawiązał się też komitet sprzeciwu wobec dwukadencyjności burmistrzów, wójtów i prezydentów.
reklama

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda dolnośląska Anna Żabskamarszałek województwa Paweł Gancarz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Paweł Łapacz, p.o dyrektor Dolnośląskiej dyrekcji Dróg i Kolei we Wrocławiu Mateusz Masłowski, Waldemar Wojciechowski, dyrektor oddziału Wrocław Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za dystrybucję środków publicznych.

Drogi, odbudowa i współpraca

Samorządowcy pytali o środki na remonty dróg lokalnych, zwłaszcza w gminach niedotkniętych przez powódź. Wojewoda Anna Żabska zadeklarowała kontynuację wsparcia dla wszystkich terenów i zaznaczyła, że cały region Dolnego Śląska wymaga strategicznych inwestycji.

reklama

Województwo dolnośląskie to nie tylko tereny powodziowe, ale i wiele innych miast oraz gmin, które borykają się z potrzebami infrastrukturalnymi. Chcę współpracować w dobrym dialogu z samorządowcami, bo razem mierzymy się z tymi wyzwaniami – powiedziała Anna Żabska.

Poza tematem odbudowy gmin po powodzi, na które już przekazano 4 miliardy złotych i który jest w toku, teraz do wykorzystania są kolejne pieniądze, które wkrótce do nas spłyną. - Tematy związane z Funduszem Dróg są szczególnie ważne, bo zaniechania w tej dziedzinie mają charakter wieloletni. Tego nie nadrobimy w rok czy dwa. Będziemy apelować do ministra o kolejne środki – dodała.

Nowe zasady w programie "Czyste Powietrze"

Ważnym punktem obrad była także obecność Pawła Łapacza, prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przedstawił zmiany w funkcjonowaniu programów wsparcia ekologicznego.

reklama

Program "Czyste Powietrze" wymaga uszczelnienia. Od teraz to pracownicy gmin będą odpowiedzialni za nadzorowanie wydatkowania środków przez mieszkańców, którzy otrzymają dotacje na usługi. Firmy realizujące te usługi będą musiały działać zgodnie z cenami rynkowymi i w oparciu o jasne procedury – zaznaczył Łapacz. Musimy skończyć z wykorzystywaniem starszych osób, które często były naciągane przez nieuczciwe podmioty.

Prezes wspomniał również o pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które będą wspierały transformację energetyczną, OZE, gospodarkę wodną i termomodernizację budynków w dolnośląskich gminach.

Samorządowcy powołali komitet sprzeciwu wobec dwukadencyjności

Marszałek województwa Paweł Gancarz podkreślił, że skuteczność samorządów zależy dziś od współpracy z instytucjami wojewódzkimi i rządem, zwłaszcza w obliczu zmieniających się wyzwań społecznych i klimatycznych. Poparł komitet sprzeciwu wobec dwukadencyjności burmistrzów, wójtów i prezydentów. Jak argumentuje w dobie kryzysów sprawdzają się doświadczeni samorządowcy.

reklama

Podczas Kongresu Robert Raczyński, prezydent Lubina ogłosił bowiem, że zawiązał się komitet sprzeciwu wobec dwukadencyjności burmistrzów, wójtów i prezydentów na którego czele stanął. Jak określił włodarze będą walczyć o swoje prawa wyborcze zagwarantowane w Konstytucji. Odpierał zarzuty o betonozie samorządu, podając statystyki wybranych nowych włodarzy w ostatnich wyborach. - Nam zabrano bierne prawo wyborcze (prawo do kandydowania), a mieszkańcom czynne (do głosowania) na wybranego kandydata - mówił na Kongresie. 

Organizatorem Konwentu Burmistrzów, Wójtów i Starostów Subregionu Wrocławskiego było Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna reprezentowana przez Tymoteusza Myrdę, przewodniczącego oraz Gminę Wołów. Jak mówi jej burmistrz Dariusz Chmura, było to bardzo dobre spotkanie, na którym padło wiele pytań od włodarzy do osób decyzyjnych w województwie. - Cieszę się, że dostaliśmy deklaracje kolejnych transzy pieniędzy na drogi, kolej i odnawialne źródła energii - mówi burmistrz.    

reklama

Spotkanie w Polanicy Zdroju zakończyło się deklaracją kontynuowania rozmów i wymiany doświadczeń między gminami – zarówno w zakresie inwestycji, jak i programów wspierających mieszkańców, a zawiązany Komitet sprzeciwu wobec dwukadencyjności chce szukać wsparcia u włodarzy w całej Polsce. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo