reklama

Są wakacje, brakuje krwi. Bezcenny dar możesz oddać w kłodzkim szpitalu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay / ilustracyjne

Są wakacje, brakuje krwi. Bezcenny dar możesz oddać w kłodzkim szpitalu - Zdjęcie główne

foto Pixabay / ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu brakuje krwi. Najbardziej potrzebne są grupy A Rh-, B Rh- oraz 0 Rh-. Bezcenny dar można oddać w kłodzkim szpitalu.
Reklama lokalna
reklama

Powiat Kłodzki. Wakacje to doskonały czas, aby pomóc innym i oddać krew. Twoja hojność może uratować czyjeś zdrowie. Aktualnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu najbardziej potrzebne są  są grupy A Rh-, B Rh- oraz 0 Rh-. 

Krew można oddać codziennie od godz. 7:30 w kłodzkim szpitalu. W sierpniu na terenie naszego powiatu będzie można oddać krew również w mobilnych punktach.

  • Jugów - 16 sierpnia - godz. 9:00-12:30 - Klub Seniora (Główna 91a)
  • Lądek-Zdrój - 21 sierpnia - godz. 10:00-12:30 - przy Urzędzie Miejskim (Rynek 31)
  • Szczytna - 22 sierpnia - godz. 9:30-12:30 - Miejski Ośrodek Kultury (ul. Sienkiewicza 16)
  • Bystrzyca Kłodzka - 23 sierpnia - godz. 9:30-13:00 - Centrum Kultury (ul. Wojska Polskiego 20)
  • Kudowa-Zdrój - 29 sierpnia - godz. 10:00-13:00 - Zdrojowy Inkubator Przedsiębiorczości (Pogodna 12)
 

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się  również proporcje wzrostu i wagi ciała. 
Krwi nie mogą oddawać osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy miały wykonywaną akupunkturę, tatuaż, przekłucia uszu lub innych części ciała, przechodziły badania diagnostyczne oraz zabiegi endoskopowe (gastroskopii, panendoskopii, arthroskopii, laparoskopii), były leczone krwią. 

Krwiodawcą nie może zostać osoba, która w ciągu ostatnich 4 tygodni chorowała zakaźnie. w ciągu ostatnich 2 tygodni przyjmowała antybiotyki oraz w ciągu ostatnich 7 dni miała usuwany ząb. Nie należy również oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki

Jak należy przygotować się do oddania krwi?

Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina,  warzywa, owoce). Przed oddaniem krwi należy pić dużo wody lub soków owocowych. Pół godziny przed nie należy palić papierosów. Nie należy również przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu.

Jak należy postępować po oddania krwi?

ezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego fizycznego wysiłku po oddaniu krwi.

Jakie badania wykonywane są przy oddaniu  krwi?

Przed każdym oddaniem krwi wykonuje się badanie poziomu  hemoglobiny lub pełną  morfologię krwi. Przy  każdym oddaniu u krwiodawcy pobierane są  próbki na  następujące badania: badania wirusologiczne oraz  grupa krwi  układu ABO oraz Rh.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama