Roztoka. Zbiornik ma pojemność 2,7 mln m3. Powierzchnia zalewu, przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 48,7 ha, a maksymalna wysokość piętrzenia 15,5 m. Zapora zbiornika ma długość 756 m. Inwestycja realizowana była przez Wody Polskie, a koszt budowy obiektu to około 235 mln złotych. W latach 2022-2023 nastąpi otwarcie kolejnych zbiorników w Boboszowie, Krosnowicach i Szalejowie. Ich budowa ma pochłonąć to ponad 700 mln zł.
Zostaną zamienione z suchych na retencyjne
Rok temu Wody Polskie złożyły deklarację: budowane w powiecie kłodzkim zbiorniki przestaną być suche, ale za 5 lat. - Po pięciu latach od zakończenia budowy, te zbiorniki, w związku z tym, że coraz częściej zdarzają się susze, zostaną zamienione z suchych na retencyjne – zapowiedział Mariusz Przybylski, przedstawiciel Wód Polskich podczas jednej z wizy w powiecie kłodzkim. O takie rozwiązanie dla zbiornika w Szalejowie Górnym zabiegali wójt Kłodzka Zbigniew Tur i burmistrz Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin. Wcześniej podobne apele w sprawie zbiorników w Boboszowie i Roztokach do Wód Polskich kierował Tomasz Korczak, burmistrz Międzylesia.
K.Golak
Czytaj także:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.