Reklama

Radni Kłodzka sypnęli groszem na zabytki

Opublikowano: wt, 10 maj 2022 13:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorządowcy dołożą się do remontów. Przyznali dwie dotacje: na dachu i portal z balkonem.

Kłodzcy samorządowcy udzielili dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy miejskich zabytkach. 2,1 tys. zł przyznali właścicielowi budynku przy ul. Czeskiej 30 (dawany pałacu Wallisów) na sporządzenia dokumentacji technicznej (projektu budowlanego) na remont portalu z balkonem na elewacji frontowej budynku. Przyznana przez radnych kwota stanowi 70 procent całkowitego kosztu zadania.

Dawny pałac Wallisów figuruje w rejestrze zabytków od 1964 roku. Posiada wyjątkową rangę wśród zabytków Kłodzka. Wybudowany dla hrabiów von Wallis jako pałac miejski jest jedynym tego rodzaju obiektem zachowanym w mieście nad Nysą. Jego walory architektoniczne, m.in. zabytkowa sień i wystrój elewacji z XVII i XVIII wieku raz położenie u stóp twierdzy, przy jednej z najstarszych ulic miasta, powodują, że jest to obiekt szczególnie ważny dla Kłodzka. W minionych latach budowla pełniła wiele ważnych funkcji: była siedzibą Starostwa Hrabstwa Kłodzkiego, w latach 1849-1898 siedziba sądu okręgowego i krajowego, a następnie funkcjonowała w nim szkoła i muzeum.

Drugą dotację radni przyznali wspólnocie mieszkaniowej pl. Chopina 1. W tym przypadku 120 tys. zł przyznano na remont dachu zabytkowej kamienicy, co stanowi 61 procent całkowitego kosztu remontu. Budynek z 1902 roku jest zabytkiem od 2019 roku. Został wzniesiony według projektu Andreasa Ernsta, kłodzkiego architekta, którego dorobek stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego miasta i regionu. Obiekt stanowi ciekawy przykład willi miejskiej i wyróżnia się charakterystyczną bryłą oraz bogatą i pięknie zaprojektowaną dekoracją architektoniczną fasady. Dach budynku nie był wymieniany w całości od czasu jego powstania. Obecnie jest w bardzo złym stanie technicznym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy