Reklama lokalna
reklama
reklama

Powódź 2024. W Żelaźnie powstała szkoła kontenerowa po powodzi. Zbudowali ją żołnierze Wojska Polskiego z partnerami

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzisiaj otwarcie nowej, kontenerowej szkoły dla dzieci w Żelaźnie. Poprzednia szkoła została zniszczona przez wrześniową powódź. W budowę i tworzenie placówki zaangażowani byli, przede wszystkim, żołnierze i sprzęt Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach operacji „Feniks".
Reklama lokalna
reklama

Powódź 2024. Dzięki współdziałaniu wojska, czyli głównie terytorialsów z Wojsk Obrony Terytorialnej, z partnerami samorządowymi, społecznymi i prywatnymi, udało się w kilkanaście dni stworzyć nową szkołę. To modułowa konstrukcja, która pozwoli dzieciom bezpiecznie wrócić do lekcji i zajęć. Otwarcie placówki i pierwszy dzwonek już w tę środę.

Pierwsze prace, przygotowujące podłoże pod kontenery, rozpoczęły się już na początku października. W ubiegłym tygodniu ustawiono kontenery, a w kolejnych dniach wykonano przyłącza energetyczne, wodne i ściekowe. Ponadto, żołnierze uporządkowali teren, utwardzili grunt oraz przywrócili funkcje parkingu, placu zabaw, itd. Nowa placówka składa się z 54 kontenerów oraz namiotowej hali sportowej. Powstało 9 pomieszczeń lekcyjnych dla klas 1-8, dwie sale dla dzieci w wieku przedszkolnym, szatnie, 3 gabinety specjalistyczne, pokoje dla nauczycieli, dyrekcji oraz przestrzenie sanitarne.

reklama

Zbudowanie tej szkoły, przy kluczowym udziale żołnierzy Wojska Polskiego, zapewni bezpieczne i komfortowe warunki do nauki i tym samym ułatwi powrót do normalnego życia po powodzi. Codziennie, w budowę tej placówki, zaangażowanych było od kilkudziesięciu do kilkuset żołnierzy z ciężkim sprzętem.

Poniżej publikujemy komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej

Południowo-zachodnia Polska, dotknięta wrześniową powodzią, cały czas może liczyć na wsparcie wojska. Uruchomiona, w tym celu, operacja „Feniks" to największe tego typu przedsięwzięcie w najnowszej historii Wojska Polskiego. Jej celem jest łagodzenie skutków powodzi, ograniczenie ryzyka wystąpienia ponownych lokalnych podtopień oraz przyspieszenie procesu odbudowy terenów objętych klęską żywiołową. W operację, w okresie największej dynamiki działań, było zaangażowanych nawet 26 tys. żołnierzy, w tym ponad 13 tys. z wojsk operacyjnych i ponad 8 tys. żołnierzy z WOT-u.

reklama

W ubiegły piątek (25 października), w ramach operacji „Feniks" w Głuchołazach został otwarty pierwszy wojskowy most po powodzi. Za budowę odpowiedzialne były polskie wojska inżynieryjne – przede wszystkim żołnierze 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego. Most znacznie polepszy sytuację w regionie, przyczyniając się do sprawniejszej komunikacji i obudowy miejscowości. Oddany w piątek do użytku most w Głuchołazach jest największym do tej pory przedsięwzięciem realizowanym przez wojsko na terenach popowodziowych. To pierwsza przeprawa z szeregu podobnych, które zostaną stworzone przez żołnierzy Wojska Polskiego. Mosty tymczasowe powstaną wkrótce w Markowicach, Krapkowicach-Żywocicach, Lądku Zdroju, Wawrzeńczycach, Krosnowicach, Wilkanowie, Bielicach i Stroniach Śląskich. Łącznie powstanie dziewięć przepraw, które znacznie poprawią przepustowość dróg w okolicznych powiatach.

reklama

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama