Reklama

Powiat Kłodzki. Zmiany w 500 Plus. Jakie ulgi i świadczenia dla rodzin w 2022?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Rodziny z dziećmi mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Dowiedz się więcej.

Powiat Kłodzki. Zmiany w 500 Plus. Jakie ulgi i świadczenia dla rodzin w 2022? - Zdjęcie główne

Canva | foto Rodziny z dziećmi mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Dowiedz się więcej.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Program 500 Plus znają wszyscy, na dobre zagościł on w budżetach polskich rodzin. Sprawdź z jakie zmiany zaplanowano w programie w 2022 roku oraz z jakich ulg i świadczeń można jeszcze skorzystać.

Każdemu dziecku w Polsce przysługuje świadczenie 500 Plus. Jednak rodziny z dziećmi mogą skorzystać z wielu dodatkowych dodatków i ulg finansowych. Od 1 stycznia w tej kwestii nastąpiło kilka zmian. 

Zmieniły się między innymi zasady przyznawania pieniędzy w programie 500 Plus. Rodzice nie dostaną już gotówki do ręki - składania wniosków oraz wypłata świadczenia odbywa się elektronicznie. Pieczę nad programem od gmin przejmuje ZUS.
Więcej o zmianach w 500 Plus przeczytasz TUTAJ


To nie wszystko… dodatkowo nawet tysiąc złotych miesięcznie
Rodzice mogą otrzymać nawet 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Rząd daje możliwość wyboru - rodzice decycują czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 złotych przez dwa lata, czy też po 1000 złotych przez rok. Jeśli rodzina skorzysta z drugiej opcji, miesięcznie będzie otrzymywać aż 1,5 tys. złotych na dziecko. 

Dodatek inflacyjny - tylko dla wybranych
Na tak zwany dodatek osłonowy mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. złotych w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. złotych w przypadku większych gospodarstw. Dodatkowe świadczenie będzie wynosić 400 złotych dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 złotych dla gospodarstw, które liczą od dwóch do trzech osób, 850 złotych dla gospodarstwa składającego się z czterech i pięciu osób oraz 1150 złotych dla rodzin, w którym jest co najmniej sześć osób.

Na wyższy dodatek mogą liczyć rodziny wykorzystujące węgiel do ogrzewania. W tym przypadku dodatek osłonowy będzie wyższy średnio o 20%.
Podwyżki cen prądu i gazu w 2022 roku - ile zapłacimy?

Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny to systemem zniżek i upustów dla rodzin wielodzietnych, z których można skorzystać zarówno w instytucjach administracji publicznej, jak i wśród prywatnych przedsiębiorstw.


Zasiłek rodzinny 2022
Zasiłek rodzinny ma na celu pokryć części wydatków ponoszonych z tytułu utrzymywania dziecka. Kwota zasiłku rodzinnego wzrasta wraz z wiekiem dziecka. Przyznanie zasiłku rodzinnego 2022 jest uzależnione od kryterium dochodowego - dochód w rodzinie nie może przekraczać kwoty 674 złotych na osobę. W przypadku, gdy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności jest to 764 złotych na osobę.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie: 95 złotych na dziecko do ukończenia 5. roku życia, 124 złote na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia oraz 135,00 złotych na uczące się dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia.

Odliczenie od podatku PIT
Ulga prorodzinna na dziecko przysługuje rodzicom dzieci nawet do ukończenia 25. roku życia. Wysokość tej ulgi podatkowej jest zależna od ilości wychowywanych dzieci. W przypadku jednego i dwojga dzieci jest to 1112,04 złotych. W przypadku 3 dzieci, na pierwsze i drugie dziecko ulga wynosi 92,67 złotych miesięcznie, a na trzecie 166,67 złotych miesięcznie. Na trójkę dzieci można otrzymać ulgę w wysokości 4224,12 złotych.
Przeczytaj również: Kasa z Polskiego Ładu podzielona - kto dostanie najwięcej?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy