Powiat Kłodzki. Teresa Józefiak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku, poinformowała o konieczności przeprowadzenia przez zarządców obiektów użyteczności publicznej (m.in. szkoły, domy pomocy społecznej, hotele) sprawdzenia wszystkich instalacji wewnętrznych wody ciepłej i zimnej użytkowej pod względem technicznym i higienicznym.
Instalacje wody ciepłej użytkowej wymagają okresowej dezynfekcji w celu eliminacji bakterii rodzaju Legionella. Ze względu na wysokie temperatury otoczenia w okresie letnim i samoistne podgrzewanie wody w instalacjach wody zimnej istnieje duże ryzyko kolonizacji bakteriami Legionella
- mówi nam Teresa Józefiak.
Kłodzki inspektor sanitarny nakazał też kontrole prawidłowości pracy wewnętrznych systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które wymagają okresowych przeglądów technicznych i sanitarnych.
Zalecono okresową dezynfekcję i czyszczenie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - mówi Teresa Józefiak zaznaczając, że jej stacja sanitarno-epidemiologiczna w ramach kontroli urzędowej przeprowadza badania instalacji wody ciepłej użytkowej na obecność pałeczek z rodzaju Legionella w wyznaczonych obiektach użyteczności publicznej.
Również na terenie powiatu ząbkowickiego prowadzony jest bieżący nadzór dotyczący możliwości występowania tego drobnoustroju w instalacjach wody ciepłej w obiektach takich jak: domy pomocy społecznej, szpital oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze, a także wszystkie obiekty świadczące usługi hotelarskie.
Do wszystkich wyżej wymienionych obiektów użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego skierowano przypomnienie o konieczności okresowej dezynfekcji instalacji wody ciepłej - mówi Małgorzata Masełko z ząbkowickiego sanepidu. Aktualnie na terenie powiatu ząbkowickiego nie stwierdzono ognisk występowania Legionelli oraz zachorowań - uspokaja.
W powiecie świdnickim sanepid zalecił przeprowadzenie profilaktycznej dezynfekcji sieci wodociągowej. Zrobiono to w gminie Jaworzyna Śląska.
Czym jest Legionella?
Legionella to rodzaj Gram-ujemnej pałeczki, obejmujący gatunki wywołujące legionellozę (chorobę legionistów, gorączkę Pontiac). Powstanie rodziny Legionellaceae miało związek z odkryciem nowego czynnika nietypowego zapalenia płuc odkrytego po epidemii wśród uczestników konwentu Legionu Amerykańskiego zorganizowanego w 1976 r. w Filadelfii.Media nadały temu niezwykłemu zakażeniu nazwę choroby legionistów. Pałeczki będące przyczyną zachorowań zostały wyizolowane i zidentyfikowane w 1977 r. W badaniach stwierdzono, że były one odpowiedzialne również za epidemię zachorowań z objawami grypopodobnymi, która miała miejsce w 1968 r. w mieście Pontiac w stanie Michigan w USA, określaną jako gorączka Pontiac.
W 1978 r. Brenner i współpracownicy po przeanalizowaniu między innymi wyników badań genetycznych (homologii DNA) zaproponowali utworzenie nowej rodziny Legionellaceae i rodzaju Legionella.
Legionella - łagodna i ciężka
Poza postacią płucną wyróżnia się również postaci pozapłucne: łagodną i ciężką. W postaci łagodnej (zwanej gorączką Pontiac) dochodzi do:
- nagłego wzrostu temperatury ciała,
- bólu głowy,
- mięśni,
- dreszczy,
- objawów zakażenia górnych dróg oddechowych.
Okres inkubacji Legionellozy trwa od 2 do 10 dni
Po tym okresie pojawiają się objawy:
- bóle mięśni,
- ból głowy,
- gorączka,
- objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.