Reklama

Powiat Kłodzki. Jak wygląda poród w pandemii?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Powiat Kłodzki. Jak wygląda poród w pandemii? - Zdjęcie główne

foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Kłodzki: Poród i pojawienie się na świecie dziecka to dla wielu najpiękniejsze chwile w życiu. Porody rodzinne skomplikowała trochę pandemia koronawirusa. Sprawdziliśmy, w których szpitalach m.in. tatuś może być obecny przy narodzinach swojego potomka.

Powiat Kłodzki. Nie tylko ojciec. Bardzo często przy porodzie chcą być obecni najbliżsi rodzącej: mama, tata, siostra czy aktualny partner. Jeszcze w 2019 r. poród rodzinny odbywał się jak każdy inny, ale rok później wszystko zweryfikowała pandemia.

W jej pierwszych miesiącach, na dość długo szpitale zdecydowały się na zawieszenie porodów rodzinnych. Później je wznowiono. A jak jest dzisiaj? W szczycie IV fali pandemii i przy dwóch najgroźniejszych wariantach wirusa?

Porody rodzinne mogą się odbywać, ale są objęte różnymi obostrzeniami jeżeli chodzi o dopuszczenie osoby, która ewentualnie miałaby w nich uczestniczyć. Niestety wyegzekwowanie od kogoś potwierdzenia szczepienia jest mocno nieuregulowane, ale jeżeli komuś zależy, aby być przy porodzie, to powinien to udokumentować i zapewnić, że nie stwarza zagrożenia dla swojej żony, czy załogi, która przyjmuje poród. Zawsze jednak końcowa decyzja o zgodzie lub nie jest decyzją indywidualną i podejmuje ją ordynator oddziału.

Czyli nie mówicie kategorycznie „nie”, ale może się zdarzyć, że odmówcie?

Czasami obecność osoby bliskiej pomaga. Ale poród rodzinny na pewno jest objęty obostrzeniami i należałoby tu dobrowolnie udokumentować swoją aktualną sytuację związaną z wirusem, że np. jest się  zaszczepionym. W innych krajach są dalej idące obostrzenia. Nie wystarczy potwierdzenie szczepienia, a potrzebne są aktualne, dodatkowe wymazy. Testy.

My ostrożnie podchodzimy do tego dodatkowego testu. Zazwyczaj to delikatna rozmowa i sugestia, że warto byłoby... To na pewno by nie zaszkodziło. Nie zapominajmy o środkach ochrony osobistej - maseczka, rękawiczki, dezynfekcja, fartuch. To jest konieczne.

A macie pacjentki, które są zakażone wirusem, i które za chwilę będą rodzić?

Też się takie zdarzają. Wówczas nie możemy odmówić porodu, ale zespół go przyjmujący odpowiednio się do niego szykuje i ubiera. Stosuje wszystkie zabezpieczenia covidowe.

Rodzimy w maseczkach?

Nie jest to przymus. To raczej zespół powinien się bardziej zabezpieczyć.
Ważne: W pożarze stracili wszystko. Trwa zbiórka dla pogorzelców z Kątów Bystrzyckich

Rozmowa z Romanem Puskarzem, lekarzem kierującym oddziałem  położniczo-ginekologicznym wałbrzyskiego szpitala im. Biernackiego

W szpitalu w Wałbrzychu odbywają się porody rodzinne? 

Tak. Te porody są już od kilku dobrych miesięcy przeze mnie uznane, dopuszczone i one się odbywają. Nie tylko tatuś, ale również osoba towarzysząca, czyli mama, tata, siostra, czy partner mogą uczestniczyć w porodzie.

A jakie zabezpieczenia antycovidowe stosujecie?

W trosce o tych najmniejszych, bo w naszym szpitalu rodzą się też te najmniejsze nawet pociechy, które ważą 500 g i więcej, musimy szczególnie zwracać uwagę na zabezpieczenie nie tylko antycovidowe, ale w ogóle epidemiologiczne. Od nas osoba towarzysząca otrzymuje kombinezon, w który musi się ubrać i musi pozwolić się wymazać, czyli pobrać test, aby uzyskać negatywny wynik, jeżeli chodzi o covid.

W szpitalu w Wałbrzychu również rodzą pacjentki zakażone koronawirusem?

To jest uwarunkowane decyzją wojewody, aby w każdym szpitalu, w którym jest oddział ginekologiczno-położniczy, była wyodrębniona grupa łóżek, albo było stworzone miejsce do porodów covidowych. Takie pomieszczenia mamy.

Rodzimy w maseczkach?

W trakcie porodu kuriozalne byłoby, aby podczas już parcia jeżeli maska spadłaby rodzącej, to żeby ktoś się zajmował jej zakładaniem. Trzeba do tego podejść po ludzku i zdroworozsądkowo. Nie mniej jednak są takie zalecenia.
Od 1 stycznia chorobowe na nowych zasadach

Agnieszka Boksa ze Szpitala św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich o porodach rodzinnych

W szpitalu odbywają się porody rodzinne. Szczegółowe informacje dotyczące zasad ich odbywania znajdują się na stronie internetowej szpitala.

Osoba towarzysząca przy porodzie musi być zaszczepiona przeciwko Covid-19 według schematu podstawowego oraz udokumentować szczepienie w aplikacji mObywatel. Ma również pobierany test antygenowy Abbott  przeciwko Covid-19. Pacjentka w czasie porodu nie musi być w masce ochronnej, chyba że wyrazi taką wolę.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy