Powódź 2024. Wtorkowe spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wśród uczestników znaleźli się m.in.: Tomasz Kułakowski, wicedyrektor Departamentu Współpracy i Monitoringu Odbudowy, I wicewojewoda dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki, pełnomocnik wojewody ds. usuwania skutków powodzi Robert Leszczyński, wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz oraz prof. Janusz Zaleski.
Podczas spotkania Jacek Drabiński, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, przedstawił samorządowcom wykonane i planowane na ten rok prace w powiecie kłodzkim. W ubiegłym roku zrealizowano 187 zadań o wartości ponad 72 mln złotych. Na rok 2025 planowane jest przeznaczenie 90 mln złotych na realizację dziewięciu zadań w powiecie kłodzkim, w tym zabezpieczenie suchego zbiornika w Stroniu Śląskim oraz odbudowa infrastruktury w pobliżu koryta rzeki w Kłodzku.
Przypominamy, że konsultacje dotyczące Programu redukcji ryzyka powodziowego rozpoczęły się 27 lutego i będą trwały do 30 kwietnia 2025 roku. Uwagi zebrane podczas dziewięciu spotkań ze stroną społeczną będą analizowane do połowy maja. Kluczowe uwagi zostaną następnie przekazane do zespołu do spraw odporności przy KPRM, który po analizie przedstawi rekomendacje do programu.
Podczas spotkania samorządy zostały zachęcone do podejmowania uchwał rad gmin, określających stanowisko wobec planu zabezpieczeń. Dotychczas pozytywnie zaopiniowała plan m.in. gmina Szczytna. Tomasz Kułakowski podkreślił, że wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane przez Wody Polskie.
Nie wyklucza się również, że już jutro, czyli w środę, 23 kwietnia do prac parlamentarnych trafi projekt zmiany ustawy powodziowej, wprowadzający mechanizmy wykupu nieruchomości zagrożonych powodzią oraz uproszczone procedury odbudowy domów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.